Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Mieszkańcy zgłosili niemal 1000 lokalizacji w akcji wCOP drzewo

Mieszkańcy zgłosili niemal 1000 lokalizacji w akcji wCOP drzewo
07.05.2021, o godz. 11:45
czas czytania: około 3 minut
0

Trwa trzecia edycja projektu wCOP drzewo w Katowicach. Mieszkańcy za pomocą aplikacji zgłosili blisko tysiąc lokalizacji dla nowych drzew w mieście. To rekordowa liczba zgłoszeń. Teraz rozpocznie się ich weryfikacja.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

– Zdajemy sobie sprawę z roli drzew w mieście, dlatego ponad dwa lata temu zaprosiliśmy mieszkańców do wspólnego sadzenia, udostępniając im w tym celu proste narzędzie. Dzięki projektowi rośnie już blisko tysiąc drzew z aplikacji i właśnie otwiera się szansa na kolejne. Chcemy kontynuować ten projekt również dlatego, że widzimy jak bardzo angażuje lokalne społeczności i jak dużo daje im satysfakcji. Rekordowa liczba w ramach tej edycji tylko to potwierdza – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Z końcem kwietnia zakończył się etap zgłoszeń w trzeciej edycji projektu wCOP drzewo. To prosta w obsłudze aplikacja, która pozwala mieszkańcom wskazywać miejsca dla nowych drzew w mieście. Tym razem pobity został rekord – blisko tysiąc nowych wniosków w dwa miesiące, czyli więcej niż wpłynęło w sumie w ciągu dwóch poprzednich edycji.

Niektóre dzielnice wykazały szczególną mobilizację: podobnie jak w poprzednich latach bardzo dużo zgłoszeń jest z Załęża, ale nowym liderem mogą się w tym roku okazać Szopienice – Burowiec. Tamtejsza Rada Jednostki Pomocniczej sama zaznaczyła aż 120 lokalizacji. Na mapie wCOP drzewo roi się jednak od niebieskich punktów (tak oznaczane są nowe zgłoszenia) we wszystkich katowickich dzielnicach.

Teraz rozpocznie się wielostopniowy proces weryfikacji zgłoszeń. Zajmuje się tym specjalny zespół, złożony z pracowników komórek Urzędu Miasta i jednostek miejskich. Tkanka miejska jest przesycona infrastrukturą techniczną. Każdy zgłoszony teren musi być też rozpatrzony pod kątem formy władania, przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, ujęcia w planach inwestycyjnych miasta, warunków klimatycznych i glebowych, zgodności kompozycyjnej z przyległymi terenami, sposobu zainwestowania, itp.

Użytkownik aplikacji jest informowany o przyjęciu wniosku do weryfikacji i o jego ostatecznej akceptacji lub odrzuceniu – w takim przypadku podawane są również powody odrzucenia. Mieszkańcy mogą sugerować liczbę drzew w danej lokalizacji (maksymalnie pięć w jednym zgłoszeniu) i preferowane gatunki, jednak ostateczną decyzję w tej sprawie podejmują zawsze specjaliści z Zakładu Zieleni Miejskiej. Wybierane są gatunki, które dobrze znoszą miejskie warunki m.in: lipa, dąb, klon, jarząb, kasztanowiec, głóg czy brzoza brodawkowata. Istotne jest również to, że sadzone są drzewa o obwodzie pnia (na wysokości metra) od 12 do 14 cm i więcej.

Aplikacja została uruchomiona w 2018 r., a jej nazwa nawiązuje do szczytu klimatycznego ONZ (COP 24), który odbył się w Katowicach. Efektem jej działania mają być nie tylko nowe drzewa, ale też wzrost świadomości społecznej na temat zmian klimatu i tego, w jaki sposób miasta mogą się do tych zmian adaptować. Aplikacja powstała we współpracy z Fundacją Gdańską i jest częścią miejskiego projektu KATOobywatel. Do tej pory, w efekcie jej działania, posadzono w Katowicach blisko tysiąc drzew mieszkańców.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024