Prezydent Barack Obama podpisał ustawę zakazującą sprzedaży kosmetyków i produktów leczniczych zawierających tzw. mikrogranulki, które szkodzą przede wszystkim organizmom wodnym.

Nowe prawo zakazuje produkowania kosmetyków z mikrogranulkami od 1 lipca 2017 r. oraz ich sprzedaży od 1 lipca 2018 r. Prace nad ustawą wspierał szereg firm kosmetycznych, które już zdążyły zastąpić nieorganiczne granulki bezpiecznymi dla środowiska alternatywami.

Czym konkretnie są mikrogranulki i dlaczego są szkodliwe dla środowiska? To małe cząsteczki wykonane z plastiku, które zawarte są m.in. w kosmetykach peelingujących lub pastach do zębów. Nie rozpuszczają się w wodzie, a ze względu na mikroskopijny rozmiar bardzo trudno je usunąć podczas procesu oczyszczania. Mikrogranulki przedostają się przez filtry i trafiają do rzek, jezior oraz mórz. Cząsteczki są pochłaniane razem z pokarmem przez zwierzęta wodne (ryby, żółwie, kraby), co często kończy się dla nich śmiercią. Na dodatek zanieczyszczone w ten sposób owoce morza i ryby często trafiają także na nasze talerze.

Uchwałę zakazującą obrotu produktami zawierającymi mikrogranulki przyjęto po raz pierwszy w czerwcu 2014 r. w stanie Illinois. Był to pierwszy okręg w USA, który wprowadził taki zakaz. Podobna ustawa została przyjęta także w lipcu 2015 r. w Kanadzie.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj