– Polska powinna ubiegać się o środki unijne na inwestycje związane ze składowaniem dwutlenku węgla – przekonuje europoseł PO prof. Jerzy Buzek. Podkreśla on, że w UE istnieje program dotyczący wykorzystania technologii wychwytywania i składowania pod ziemią tego gazu.

Według Buzka, Unia ma zamiar dofinansować 12 instalacji tego typu do 2015 r. Jak zaznaczył, kwota na jedną instalację może wynieść nawet 1 mld euro.

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski podkreślił podczas piątkowej konferencji w Sejmie, że budowa instalacji umożliwiających magazynowanie CO2 i projekt produkcji gazu syntetycznego z węgla są ważnym elementem rządowego programu energetycznego.

Chlebowski przypomniał, że koalicja PO-PSL pracuje nad planami zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Program zawiera m.in. spis inwestycji strategicznych umożliwiających dywersyfikację gazu i gazowanie węgla. "Będziemy zabiegać o środki unijne na realizację wielu przedsięwzięć, które będą w tym programie zapisane" – zapewnił Chlebowski. 


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj