Milion złotych otrzyma zwycięzca konkursu na opracowanie projektu przydomowej elektrowni wiatrowej w ramach projektu Wielkie Wyzwanie – Energia. Inicjatywę ogłosiło we wtorek w Poznaniu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

NCBR zapewnia, że konkurs jest skierowany do szerokiego grona uczestników – od naukowców i przedsiębiorców, przez studentów i koła studenckie, po zespoły “garażowych” wynalazców i pasjonatów. Zwycięzca zostanie wyłoniony w 2020 r. Dyrektor NCBR dr inż. Wojciech Kamieniecki poinformował, że procedura konkursowa ruszy na początku grudnia.

– Jest nieograniczona liczba uczestników – każdy może się zgłosić. Jest bardzo niska bariera wejścia: finansowa, intelektualna, każda inna. Po prostu trzeba mieć pomysł i zaryzykować. Nagroda finansowa robi wrażenie i jest dobrym dopingiem – powiedział.

Każdy może się zgłosić

Wyzwaniem konkursowym jest opracowanie kompaktowego, przydomowego urządzenia zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania w najefektywniejszy sposób, w założonym czasie. Urządzenie będzie musiało być przystosowane do wykorzystania wiatru małych prędkości oraz turbulentnego, tj. cechującego się dużą zmiennością prędkości i kierunku. Urządzenie będzie musiało być przystosowane do wykorzystania przez użytkowników indywidualnych.

– To pierwszy tego typu konkurs, który oferuje bardzo wiele – nagroda to milion złotych, konkurs, w którym nie ma bariery uczestnictwa – mogą to być studenci, zespoły naukowe oraz osoby poniżej 18 roku życia. Liczymy na to, że przedstawią projekt czegoś, co jest napędzane wiatrem, generuje energię i dodatkowo pozwoli tę energię gromadzić. Co będzie atrakcyjne, estetyczne i do udźwignięcia kosztowo, co będziemy w stanie zrealizować i wdrażać – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

NCBR rzuca Wielkie Wyzwania inżynierom

Opracowane rozwiązanie ma umożliwić dostęp do energii elektrycznej poza siecią i przyczynić się do oszczędności w gospodarstwach domowych. NCBR podało, że dzięki postawieniu takiego wyzwania, Centrum dąży do ograniczenia smogu i redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Przygotowanie projektu przydomowej elektrowni wiatrowej jest pierwszym z Wielkich Wyzwań, rzucanych polskim inżynierom i pasjonatom przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj