Miliony na czystsze powietrze w polskich miastach dzięki programowi Kawka

Miliony na czystsze powietrze w polskich miastach dzięki programowi Kawka
lb
13.05.2015, o godz. 16:14
czas czytania: około 2 minut
0

Program likwidacji niskiej emisji Kawka, uruchomiony w ubiegłym roku, doprowadził do znaczniej poprawy jakości powietrza w ponad 50 miastach Polski - informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który planuje kolejny nabór wniosków od samorządów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W dwóch pierwszych edycjach programu Kawka na poprawę jakości powietrza przyznanych zostało łącznie prawie 637 mln zł. To pieniądze z NFOSiGW, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz z wkładów własnych samorządów.

Program Kawka ma podnosić jakość życia mieszkańców w polskich miastach poprzez kompleksowe działania skutkujące ograniczeniem szkodliwych emisji pyłów i zanieczyszczeń. Pomoc przyznawana jest regionom, gdzie dochodzi do znacznego przekroczenia dopuszczalnych poziomów stężenia zanieczyszczeń i które posiadają programy ochrony powietrza. Jak wynika z danych Ministerstwa Środowiska, za emisję szkodliwego dla zdrowia pyłu PM10 odpowiada w 88 proc. indywidualne ogrzewanie budynków. Mieszkańcy spalają odpady i paliwa złej jakości w nieprzystosowanych do tego celu urządzeniach grzewczych.

Czy to się w końcu zmieni? – Widzimy ogromne zainteresowanie samorządów programami poprawy jakości powietrza, ponieważ ograniczenie niskiej emisji to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie przed nimi stoją. Dlatego najpóźniej na początku trzeciego kwartału br. chcemy rozpocząć trzeci nabór wniosków dla WFOŚiGW –  mówi Dorota Zawadzka – Stępniak, wiceprezes NFOŚiGW.

Do wykorzystania z programu Kawka pozostało jeszcze 117,2  mln zł. Dzięki dwóm pierwszym edycjom programu Kawka w samorządach na terenie dwunastu regionów zlikwidowanych zostanie prawie 34,5 tys. pieców węglowych. Zastąpią  je przyłącza do miejskich sieci ciepłowniczych i prawie 9 tys. niskoemisyjnych źródeł ciepła, takich jak:  kotły gazowe, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Inwestycje są najbardziej efektywne ekologicznie przy jednoczesnej likwidacji pieców węglowych, termomodernizacji budynków i instalacji kolektorów słonecznych. Pieniądze z programu Kawka pozwoliły na termomodernizację ponad 400 budynków na terenie całego kraju oraz montaż ponad 1100 kolektorów słonecznych.

[poll id=”11″]

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024