Minister pytany w piątek przez dziennikarzy o to, czy z rynku, a szczególnie ze sprzedaży detalicznej, znikną paliwa, wskazał, że w elektrociepłowniach jest “bardzo wiele pieców przystosowanych do miału”. Natomiast – jak mówił – stosowanie tego paliwa w piecach domowych “jest bardzo trudne”.
Organizacje ekologiczne, m.in. ClientEarth Prawnicy dla Ziemi oraz Greenpeace apelują o wycofanie z rynku detalicznego najgorszej jakości paliw – np. miału i mułów węglowych. Ich zdaniem główną przyczyną zanieczyszczeń powietrza, w tym szkodliwego smogu, jest właśnie złej jakości paliwo spalane w domowych piecach.
W piątek organizacje ekologiczne: Akcji Demokracja, Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz Greenpeace Polska przekazali skargę do Komisji Europejskiej w Warszawie na wieloletnie zaniedbania władz w kwestii nadmiernych stężeń benzo(a)pirenu w powietrzu. Apel do KE podpisało dotąd 18 tys. osób.
W czwartek Polska Zielona Sieć poinformowała, że od początku roku minęło zaledwie półtora miesiąca, a 16 polskich miast już przewyższyło dopuszczalny, roczny limit dni z przekroczeniem norm jakości powietrza.
Resort energii tłumaczy, że mają ograniczyć napływ niesortowanego węgla do Polski. Chodzi głównie o węgiel zza wschodniej granicy. Przepisy mają też uporządkować rynek paliw stałych w naszym kraju i pozwolić konsumentom uzyskać informacje, jaki węgiel kupują.
Źródło: Kurier PAP
Komentarze (0)