Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Kurtyka: chcę uruchomić konkurs dla miast na niebiesko-zieloną infrastrukturę

Kurtyka: chcę uruchomić konkurs dla miast na niebiesko-zieloną infrastrukturę
PAP
27.04.2020, o godz. 10:22
czas czytania: około 2 minut
0

Chcę w najbliższym czasie uruchomić konkurs dla miast na niebiesko-zieloną infrastrukturę. Będziemy mieli dodatkowe środki, będziemy mieli możliwość - przez miasta również - wzięcia udziału w procesie oszczędzania, retencjonowania wody - powiedział w poniedziałek minister klimatu Michał Kurtyka.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

M. Kurtyka, który był gościem Radia Zet, przypomniał, że zaraz po objęciu stanowiska uruchomił agendę miejską, czyli spotkania z przedstawicielami wszystkich miast wojewódzkich w Polsce, żeby wypracować tzw. plany adaptacyjne do zmiany klimatu. Jak podkreślił, z rozmów tych wynika przede wszystkim to, że jest “bardzo duże zapotrzebowanie na infrastrukturę niebiesko-zieloną”.

– Chodzi o oczka wodne, stawy, parki, zieleń miejską – wyjaśnił. Szef resortu klimatu poinformował, że z tego powodu “w najbliższym czasie” chce uruchomić konkurs dla miast na niebiesko-zieloną infrastrukturę.

– Będziemy mieli dodatkowe środki, będziemy mieli możliwość – przez miasta również – wzięcia udziału w tym procesie oszczędzania wody, retencjonowania wody, zwiększania jakości życia w miastach, dlatego że fale upałów, smog itd. w momencie, kiedy mamy więcej zieleni, wody w miastach, mamy szansę po prostu lepiej żyć, ale również oszczędzać wodę – zwrócił uwagę M. Kurtyka.

Dodał, że zgodnie z założeniami resortu “każde miasto w Polsce będzie mogło przystąpić do konkursu”, a program przygotowywany jest wspólnie z Narodowym Funduszem Środowiska i Gospodarki Wodnej.M. Kurtyka wspomniał także, że razem z NFOŚiGW resort “zastanawia się nad takimi działaniami, które mogą np. zwiększać dostępność tej infrastruktury, która już jest wybudowana, np. przy budowie dróg”.

– Za każdym razem kiedy budowane są drogi, tworzone są takie układy melioracyjne, a często też zbiorniki podziemne. Chcielibyśmy doprowadzić do tego, żeby te zbiorniki były wpisane w pewien szerszy plan retencjonowania wody. Żeby ta woda nie była pozostawiona w tych podziemnych zbiornikach, tylko żeby np. mogła być odprowadzana do lasu. Żebyśmy mogli dzięki temu, również dzięki infrastrukturze publicznej, inwestycjom publicznym budować taki system zabezpieczania Polski w wodę – podkreślił minister klimatu.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B BZI ZM [07.10-19.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024