Minister klimatu: Poluzowanie norm emisji dotyczy wyłącznie miału

Minister klimatu: Poluzowanie norm emisji dotyczy wyłącznie miału
PAP/dom
08.09.2022, o godz. 9:14
czas czytania: około 2 minut
0

Normy są poluzowane wyłącznie dopuszczając miał do palenia w piecach. Nie oznacza to możliwości palenia opon czy podkładów kolejowych - zapewniała w środę na antenie Polsat News minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W sobotę w Nowym Targu prezes PiS Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu, odnosząc się do kwestii ogrzewania domów, mówił, że “trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami”. Pytana o kwestię liberalizacji norm emisji minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że „wiele się nie zmieniło”.

Bez opon czy kolejowych podkładów

– Można opalać miałem, ale tylko w tych piecach, które oczywiście spełniają takie standardy – zaznaczyła. – Normy są oficjalnie naszym rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska poluzowane, ale poluzowane wyłącznie dopuszczając miał do palenia w piecach. Nie oznacza absolutnie, że są tam opony, że są tam podkłady kolejowe.

Dopytywana o to, czy poluzowanie owych norm nie spowoduje zwiększenia zanieczyszczenia powietrza wskazała, że większość wymienionych w Polsce w ostatnich latach pieców może spalać tylko węgiel wyższej jakości, a nie miał węglowy.

Małe zainteresowanie miałem?

– Są jeszcze te piece, szczególnie u najuboższych, które nie zostały wymienione. Tam jest możliwość palenia miałem, ale też jak patrzymy i rozmawiamy ze spółkami energetycznymi, te zapytania są o ekogroszek, o węgiel wyższej jakości, bardzo mało jest zapytań o miał, mimo tego, że te parametry są zliberalizowane – powiedziała Moskwa.

Przypomniała, że od 2018 roku działa program Czyste Powietrze, który ma wspierać wymianę nieefektywnych urządzeń grzewczych oraz przeprowadzenie termomodernizacji.

– Wniosków mamy łącznie już na 9 mld zł. W ostatnich miesiącach liczba wniosków się zwiększa. Przyspieszyliśmy procedury, zwiększyliśmy też kwoty dofinansowania. Polacy są nadal zainteresowani, a jeszcze nawet bardziej niż wcześniej, wymianą swojego źródła węglowego na czyste – oceniła.

Kolumbijski węgiel

Pytana o jakość importowanego obecnie do Polski węgla, powiedziała, że „20-30 proc. tego węgla jest przekazywana do gospodarstw domowych. Pozostały węgiel trafia do energetyki”.

– Te 30 proc., to akurat kolumbijski węgiel, jest przesiewane i trafia do gospodarstw. On spełnia wszystkie parametry polskie, europejskie, nadaje się do palenia, nie jest gorszym węglem – zapewniała szefowa resortu klimatu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024