Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ministerstwo przedstawiło schemat rozszerzonej odpowiedzialności producentów

Ministerstwo przedstawiło schemat rozszerzonej odpowiedzialności producentów
szp
20.09.2019, o godz. 12:29
czas czytania: około 2 minut
1

W czasie Kongresu Gmin Wiejskich przedstawiciele Ministerstwa Środowiska zaprezentowali proponowany schemat funkcjonowania systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Obecny na otwarciu kongresu, nad którym merytorycznie czuwały także redakcje miesięczników “Przegląd Komunalny” i “Energia i Recykling”, minister środowiska Henryk Kowalczyk stwierdził, że ochrona środowiska jest obecnie, także dla samorządów, jednym z najważniejszych tematów. Wskazał m.in. na potrzebę rozwiązania kłopotów gmin w temacie gospodarki odpadami, ale również udostępniania samorządom odpowiednich narzędzi oraz wsparcia finansowego.

– Chcemy wprowadzić zasadę, że to wprowadzający odpady na rynek płaci. Celem Ministerstwa Środowiska jest, żeby to nie samorządy i ich mieszkańcy płacili za odpady, ale ci, którzy wprowadzają je na rynek – zapewnił Kowalczyk, dodając, że jego marzeniem jest, by do selektywnie zebranych odpadów gmina nie dokładała złotówki.


Rozszerzona odpowiedzialność producenta – zobacz schemat systemu wg Ministerstwa Środowiska


Zdaniem Kowalczyka zniesiona w nowelizacji ustawy o u.c.p.g. regionalizacja ma przyczynić się do likwidacji monopoli w systemie gospodarki odpadami, a selektywna zbiórka odpadów u źródła oraz szereg ułatwień sprawią, że ceny za odbiór odpadów ulegną obniżeniu.

Ma w tym pomóc wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, którzy gospodarki odpadami dokładają obecnie raptem 40 mln zł rocznie. Zgodnie z wyliczeniami Krajowej Izby Gospodarczej, ich wkład finansowy powinien wynosić około 1,5-2 mld zł.

2 września Ministerstwo Środowiska po raz pierwszy zaprezentowało schemat organizacji ROP w Polsce, uwzględniający także system kaucyjny/depozytowy. Zgodnie z pomysłem resortu na samorządy zostałyby nałożone dodatkowe obowiązki (np. kaucje można będzie odzyskać także w PSZOK-ach), ale też otrzymałyby one dodatkowe środki na sfinansowanie selektywnej zbiórki.

Podczas prezentacji, która odbyła się w czasie Kongresu Gmin Wiejskich, przedstawiciele resortu środowiska prosili samorządowców, by włączyli się w konsultacje publiczne nad założeniami i schematem ROP, który można znaleźć m.in. tutaj.

Źródło: zgwrp.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Krzysztof

Komentarz #23965 dodany 2019-09-23 12:44:26

" Chcemy wprowadzić zasadę, że to wprowadzający odpady na rynek płaci. Celem Ministerstwa Środowiska jest, żeby to nie samorządy i ich mieszkańcy płacili za odpady, ale ci, którzy wprowadzają je na rynek " - Producent przeniesie koszt wprowadzenia odpadu na rynek (na konsumenta), wzrośnie cena produktu, stawka za śmieci i tak nie spadnie. Gdzie zakłady mają oddać frakcję energetyczną? Czy te zmiany rozwiążą ten problem? Socjaliści bohatersko rozwiązują problemy, które sami stwarzają.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024