Wiceminister Sławomir Mazurek, który w resorcie środowiska odpowiada za gospodarkę odpadami, nie wyklucza, że część pożarów w zakładach odpadowych to umyślne działanie i proponuje wprowadzenie monitoringu składowisk.

Jak podaje Portal Samorządowy, niedawno doszło do spotkania, w którym udział wziął minister Sławomir Mazurek, wiceminister Jarosław Zieliński z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i straży pożarnej.

Mazurek przyznał, że nie można wykluczyć, iż niektóre pożary na składowiskach to celowe podpalenia. W ten sposób właściciele zakładów nielegalnie pozbywają się odpadów.

Podczas spotkania ze strony wiceministra Mazurka padł pomysł, aby wprowadzić monitoring wszędzie tam, gdzie składowane są odpady. Ułatwiłoby to pracę prokuraturze i przyczynę powstania pożaru – argumentował.

Ministerstwo Środowiska od początku roku odnotowało już 62 pożary na składowiskach w zakładach odpadowych. To prawie dwa razy więcej niż w analogicznym okresie w 2017 r. Ostatni duży pożar miał miejsce w czwartek w Warszawie.

Czytaj więcej

6 Komentarze

 1. Polska cyfrowa ale w rozumowania dalej analogowa…jak ten monitoring miał by wyglądać? jak można w ogóle tak głupie pomysły poddawać…ubezpieczenie nie wiele zmienia bo bardzo prawdopodobne że nieuczciwym zakładom właśnie chodzi o wyłudzenie odszkodowań. Potrzeba osobnej kary wypłacanej także za zanieczyszczenie powietrza

 2. Powody;
  1. Zwiekoszona ilość odpadow komunalnych – brak mozliwości zmiany cen ( w przypadku ryczałtu wtopa maksymalna ) tym bardziej przed wyborami samorzadowymi *
  2. Zwiekoszona ilość odpadow porodukcyjno-przemysłowych ()
  3. Zamkniecie mniejszych skladowisk gimnnych itp. ( bez mozliwosci rozbowy itp. według WPGO wszystkie moce przerobowe mamy wystraczajace )
  4. Zmniejszona ilosc surowcow eksportowacnyh ( chiny itp ) . Niskie ceny surowcow.
  5. Zwiekszone koszty przerobu odpadów ( pensje, paliwo koszty utrzymania urzadzen instalacji
  6. Monopol w cementowniach ( odzysk R1 )
  7. ” NIEGRAMOTNE ” przez wiele lat ekspoloatowanie kwater skladowiskowych ( np. brak odpowiedniego zageszczenia , brak sektorow, przesypek, itp.
  8. Import odpadow z zachodniej granicy

  i wiele innych czynnikow… dlaczego zaklady sie pala.. ..

  co na pomoc ? 1 ELEKTROCIEPŁOWNIE NA RDF LUB 191212.

  • Generalnie prawda.
   ad 1. Gminy nagminnie wymuszają zmiany cen przez odrzucanie ofert i przeprowadzanie przetargów. Receptą byłoby wprowadzenie zapisu, że gmina ustala stawkę po rozstrzygnięciu przetargu. A nie jak teraz przed rozstrzygnięciem przetargu….

   oraz
   9. Otwarcie energetyki na paliwa alternatywne (tylko co na to lobby węglowe)

 3. Nie bardzo wiem po co Ministrowi monitoring. Wystarczy wprowadzić obowiązek ubezpieczenia działalności na wypadek szkód w środowisku, a reszty ubezpieczyciel dopilnuje. Monitoring wizyjny zawsze może się popsuć w odpowiednim momencie.

  • To nie rozwiazuje problemu, bo i tak trujące gazy dostają się do atmosfery – niezależnie od tego, czy są ubezpieczone, czy nie. Pan minister niech mniej mówi o tym co będzie robił, tylko niech w końcu coś zrobi

   • Jak jeździsz VW TDI to za miesiąc do atmosfery wrzucasz więcej szkodliwych substancji niż wielki pożar ….

Skomentuj