Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Ministerstwo rozda świetlówki

Ministerstwo rozda świetlówki
21.08.2009, o godz. 15:45
czas czytania: około 2 minut
0

Propagowanie racjonalnych i oszczędnych sposobów korzystania z energii to główny cel kampanii informacyjnej Ministerstwa Gospodarki: „Czas na oszczędzanie energii”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Jednym z obszarów, gdzie skutecznie można zmniejszyć zużycie energii jest oświetlenie. Energooszczędne technologie oświetleniowe pozwalają na 80 proc. redukcję zużycia. Zastąpienie tylko 1 tradycyjnej żarówki świetlówką energooszczędną pozwala zaoszczędzić w ciągu roku ponad 26 zł i ograniczyć emisje CO2 o 62 kg. Wymiana żarówek w 13 mln polskich gospodarstw domowych (średnio po 5 punktów świetlnych) dawałaby oszczędność na poziomie 4 TWh, czyli ponad 3,5 proc. rocznego krajowego zużycia energii elektrycznej netto. Wyższą cenę energooszczędnych świetlówek w pełni rekompensuje ich większa trwałość (do 8 lat) oraz efektywność (5-krotnie mniejsze zużycie energii).

Zgodnie z zapisami dyrektywy 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych sektor publiczny powinien pełnić wzorcową rolę w zakresie oszczędności energii. W ramach programu promocji efektywności energetycznej w Polsce, Ministerstwo Gospodarki zakupiło świetlówki energooszczędne z zamiarem przekazania ich wszystkim gminom w Polsce. Akcja ta ma na celu wzmocnić działanie na rzecz poprawy efektywności energetycznej w gminach, a także inspirować do poszukiwania innych energooszczędnych rozwiązań.

Intencją pomysłodawców projektu jest dotarcie do lokalnego społeczeństwa i zmiana postaw na proenergooszczędne. Świetlówki zostaną rozdystrybuowane do poszczególnych urzędów wojewódzkich na koszt Ministerstwa, natomiast przedstawiciele gmin będą mogli je odbierać przy okazji wizyt w urzędach, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

W ramach kampanii przygotowane zostały także broszury promocyjno-informacyjne „Inteligentna energia”. Opracowania te mają propagować wiedzę na temat energooszczędnych technologii i ich racjonalnego wykorzystania w życiu codziennym. Materiały mają charakter poradników użytkownika i są adresowane do dwóch rodzajów odbiorców. Jedna z nich dedykowana jest wytwórcom, dystrybutorom i sprzedawcom urządzeń AGD i RTV. Druga z kolei przeznaczona jest dla użytkowników tych urządzeń.

Z badań statystycznych wynika, że Polacy w niewielkim stopniu stosują rozwiązania sprzyjające ograniczeniu zużycia energii. Jedynie 2,5 proc. źródeł światła w polskich domach to energooszczędne świetlówki – co jest jednym z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej. Ponadto odejście od tradycyjnych żarówek jest elementem unijnej strategii wzrostu efektywności energetycznej i walki ze zmianami klimatycznymi. Modernizacja źródeł światła w skali Unii Europejskiej pozwoli ograniczyć emisję CO2 o 15 mln ton rocznie. Są to oszczędności porównywalne z poziomem produkcji 10 średniej wielkości elektrowni.

źródło: mg.gov.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024