Ministerstwo Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyjątkowo mocno wsparły w tym roku organizację Pol-Eco-System, mówił podczas otwarcia targów prezes MTP Przemysław Trawa.
Wyrazem tego zaangażowania są organizowane po raz pierwszy w ramach “Ekosfery” liczne panele tematyczne. Ich tematem przewodnim jest promowana obecnie w Europie i Polsce gospodarka obiegu zamkniętego.
Mówiono m.in. o GOZ w miastach i terenach niezurbanizowanych. Burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa podkreślał, że nowy system zarządzania jest szansą na samowystarczalność energetyczną. Wieluń jest jedną z pięciu polskich gmin, objętych pilotażowym programem GOZ przez MŚ.
W panelu dotyczącym gospodarki obiegu zamkniętego w miastach eksperci podkreślali jej związek z adaptacją do zmian klimatu. Szymon Tumielewicz z Ministerstwa Środowiska zaznaczył, że, według najnowszych prognoz, w 2050 r. 80 proc. mieszkańców Unii Europejskiej będzie mieszkać w miastach.
Na niskoemisyjny aspekt zwracano także uwagę podczas rozmowy o budownictwie drewnianym. Jest ono tańsze i daje możliwość rozwoju terenów słabo rozwiniętych. Jedną z barier dla jej rozwoju jest, zdaniem resortu, poziom świadomości Polaków.
Według badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Środowiska 1/3 Polaków nie słyszała o całorocznych domach z drewna, kojarzą się one głownie z domami góralskimi czy letniskowym. Tymczasem w konstrukcji drewnianej można stawiać nawet budynki użyteczności publicznej czy wielorodzinne, kilkupiętrowe.
Obecnie Ministerstwo Środowiska rozpoczyna, przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, program rozwoju budownictwa drewnianego w Polsce.
AndrzejKowa
Komentarz #8100 dodany 2017-10-23 23:52:13
Jesli chodzi o Puszcze Bialowiezy to zgodze sie, robia wszystko by ja uratowac. A ci co mowia ze to nie prawda ze to klamstwa to sie myla. Sa zdjecia gdzie drzewa sa w oplakanym stanie i ignorancja protestujacych jest po prostu smutne.