Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej z udziałem Lasów Państwowych minister środowiska Jan Szyszko przekonywał, że budowanie domów z drewna pozwoli wykorzystać zasoby przyrodnicze Polski dla rozwoju kraju.

– Nasze działania w zakresie drewnianego budownictwa wpisują się w “Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020” – powiedział na wstępie Jan Szyszko, minister środowiska.

Szef resortu dodał, że dzięki temu będzie można wykorzystać zasoby przyrodnicze Polski do jej rozwoju. – Budownictwo drewniane, jako element ekobudownictwa, to jeden z sektorów strategicznych naszej gospodarki. Działania te przyczynią się także do realizacji polityki klimatycznej prowadzonej przez resort środowiska – stwierdził Szyszko.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski dodał, że promowanie budownictwa drewnianego jest dobrą inicjatywą również w kontekście programu Mieszkanie Plus.

Drewno na kredyt

Jak ministerstwo chce promować budownictwo drewniane? Jednym ze sposobów ma być specjalny program kredytowy realizowany przez Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) dla klientów indywidualnych.

Częstotliwość jego spłat takiej pożyczki ma być “dostosowana do procesu produkcji domu z drewna”.

Swój program wspierający budownictwo z drewna ma przygotować także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

W budowaniu z drewna pomogą Lasy Państwowe

Głównym ciałem doradczym w programach kredytowych mają być Lasy Państwowe. Będą one także inwestować bezpośrednio w drewniane budownictwo.

– Lasy Państwowe planują zainwestować w wielorodzinne budynki drewniane, które zostaną zbudowane na zarządzanych przez nie gruntach. To projekt o nazwie Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą. Mieszkania te będą wynajmowane na wolnym rynku – powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

Lasy Państwowe w tym roku wybudowały już ponad 50 drewnianych domów i przeszkoliły w tym zakresie ponad 300 swoich pracowników.

Minister Jan Szyszko oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski podpisali list intencyjny. Obie strony, jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Środowiska, “wyrażają w nim gotowość do podjęcia współpracy merytorycznej w ramach projektu Polskie domy drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą“.

Czytaj więcej

Skomentuj