Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Nowe źródła finansowania programu „Czyste Powietrze”. Nabór od 22 kwietnia

Nowe źródła finansowania programu „Czyste Powietrze”. Nabór od 22 kwietnia
17.04.2024, o godz. 13:43
czas czytania: około 3 minut
0

Jak zapewnia MKiŚ, program „Czyste Powietrze” ma zapewnione trwałe, stabilne, wieloletnie źródło finansowania. Dzięki temu ponad 145 tys. polskich rodzin otrzyma wsparcie, zostanie wymienionych ok. 111 tys. źródeł ciepła, a blisko 100 tys. budynków zostanie zmodernizowanych energetycznie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał 16 umów ze wszystkimi wfośigw na dystrybucję środków z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Łączna kwota dofinansowania to 6,4 mld zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Jak zapewniła Minister Hennig – Kloska, wszystkie wnioski w Programie „Czyste Powietrze” od 22 kwietnia mają zapewnione stabilne i bezpieczne finansowanie. NFOŚiGW podpisał umowy o dofinansowanie z FEnIKS ze wszystkimi szesnastoma wfośigw. Finansowanie z FEnIKS obok środków z KPO i NFOŚiGW daje bezpieczeństwo finansowe realizacji programu na wiele lat.

6,4 mld zł w programie, nabór od 22 kwietnia

Łączne środki dostępne dla obywatelek i obywateli na lata 2024-2029 to 6,4 mld zł. Finansowanie zagwarantuje wsparcie dla 145 520 rodzin w Polsce. Redukcja emisji o 0,5 miliona ton ekwiwalentu CO2/rok (docelowo do 2030 r.). Środki pozwolą na wymianę 111 260 źródeł ciepła. Program pomoże zmodernizować energetycznie 97 010 budynków. Nabór wniosków na nowych zasadach od 22 kwietnia 2024 r.

Środki europejskie na „Czyste Powietrze”

– Nowe źródło finansowania programu „Czyste Powietrze” oznacza trzy podstawowe korzyści dla obywatelek i obywateli: zdrowie – przez eliminacje emisji szkodliwych substancji z domowych kopciuchów, oszczędności – niższe rachunki i podniesienie wartości nieruchomości oraz większa funkcjonalność i komfort – odczują to zwłaszcza starsze osoby, które nie będą musiały już schodzić do piwnicy po węgiel – podkreśliła Paulina Henning-Kloska.

Finansowanie z FEnIKS obok środków z KPO i NFOŚiGW daje bezpieczeństwo finansowe realizacji programu „Czyste Powietrze” na wiele lat.

Minister zwróciła uwagę, że dzięki tym pieniądzom mieszkańcy będą mogli wymienić nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe na nowy efektywne i ekologiczne źródła ciepła, zmodernizować instalację grzewczą, ocieplić budynek, wymienić okna i drzwi, zakupić wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz zamontować instalację fotowoltaiczną.

Prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak poinformowała, że od początku 2024 r. Fundusz podjął szereg działań, mających na celu zapewnienie i opłacenie wcześniejszych zaległości – przeznaczono na to kwotę 1,4 mld zł, w tym ponad 860 mln zł to środki z KPO.

Inne nowe zasady w programie

Od 22 kwietnia 2024 r. wchodzi nowa wersja programu „Czyste Powietrze”. Zmiany w programie obejmują trzy ważne elementy:

  • Obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (tzw. lista ZUM). Lista ta ma zapewnić, że urządzenia, które będą finansowane ze środków publicznych, będą spełniały określone normy techniczne i nie będą narażać mieszańców Polski na nadmierne koszty związane z ich użytkowaniem.
  • Ograniczenie nadużyć, dlatego wprowadzono możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku. Beneficjent, który raz skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania, będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach podstawowego poziomu dofinansowania.
  • W trosce o osoby biorące dotacje zostaną wprowadzone też nowe zapisy umowne dot. dotacji z prefinansowaniem (wypłata zaliczki na konto wykonawcy po złożeniu do wfośigw podpisanej własnoręcznie przez beneficjenta dyspozycji wypłaty zaliczki z kopią faktury zaliczkowej) oraz dot. dotacji przez pełnomocnika (wymóg pełnomocnictwa z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy poświadczonym notarialnie).

O programie
„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Program cieszy się dużą popularnością – dotychczas złożono ponad 832 tys. i podpisano blisko 690 tys. umów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Czyste powietrze
css.php
Copyright © 2024