Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Ministerstwo Środowiska przygotowało film o otworach wiertniczych [WIDEO]

Ministerstwo Środowiska przygotowało film o otworach wiertniczych [WIDEO]
sm
02.01.2019, o godz. 12:10
czas czytania: około 2 minut
0

Główny Geolog Kraju i Ministerstwo Środowiska przygotowały film prezentujący przebieg głębokiego wiercenia geologicznego. Ministerstwo i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska będą w 2019 r. wspierać rozwój geotermii w Polsce. Wykorzystanie ciepłych wód podziemnych np. do ogrzewania domów może przyczynić się do zmniejszania poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Główny Geolog Kraju wyjaśnia, że kiedyś głębokie wiercenia na ponad 5 km głębokości trwały nawet dwa lata, a dzisiaj można to zrobić nawet w kilka tygodni. W Polsce najgłębsze wiercenia przekraczają 7 km. Hałas generowany podczas wykonywania prac jest porównywalny do hałasu emitowanego przez pracujący ciągnik rolniczy.

W Polsce w otworach wiertniczych lat stosowane jest szczelinowanie skał. Szczelinowanie udrażnia skały, pozwalając tym samym na efektywne wydobywanie wód termalnych, gazu ziemnego czy ropy naftowej. W procesie tym wykorzystuje się mikroładunki i płyny szczelinujące (woda, sole mineralne i drobiny piasku). Ilość wtłoczonego płynu szczelinującego jest mikroskopijnie mała, w porównaniu do np. ilości wydobytej wody termalnej.

GGK zapewnia, że głębokie wiercenia wprowadzają minimalną ingerencję człowieka w warstwy Ziemi, a korzyści z nich płynące są ogromne. Polska może korzystać ze swoich źródeł gazu i ropy oraz rozwijać geotermię, która przyczyni się do lepszej jakości powietrza.

Jak zapowiada minister środowiska Henryk Kowalczyk: “Rozwój geotermii jest jednym z priorytetowych celów Ministerstwa Środowiska. Geotermia to szansa i przyszłość Polski”. Z kolei Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada wsparcie dla projektów geotermalnych, bo “Geotermia jest energią najczystszą, bezemisyjną, stabilną, bezodpadową i w długofalowym okresie tanią”.

W realizowanym od września wierceniu geotermalnym w Lądku Zdroju osiągnięto właśnie głębokość 1400 metrów, a geolodzy chcą dotrzeć na 2500 metrów. Wiercenie trwa 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu. Inwestycję wartą prawie 19 mln wsparł dotacją NFOŚiGW.

Wody podziemne uznaje się za geotermalne jeśli ich temperatura na wypływie ze źródła lub otworu wiertniczego wynosi co najmniej 20 st. C. Ocenia się, że najlepsze warunki do rozwoju geotermii panują na Podhalu. Źródło Bańska Niżna w pobliżu Zakopanego, gdzie prowadzi eksploatację Geotermia Podhalańska, łączy wysoką temperaturę wody (86 st. C) z dużą wydajnością (500-550 m3/h) i niską mineralizacją (2,5g/l). Na geotermię postawiły też: Mszczonów, Uniejów, Poddębice, Pyrzyce, Stargard Szczeciński i Toruń.

Źródło: Ministerstwo Środowiska, NFOŚiGW

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024