Ministerstwo Środowiska przedstawiło bilans otwarcia, w którym ostro krytykowało politykę poprzedników obecnego ministra, prof. Jana Szyszko. W czwartek poznamy odpowiedź byłych szefów resortu na stawiane im przez nową władzę zarzuty.

W konferencji weźmie udział koalicja byłych szefów Ministerstwa Środowiska: prof. dr hab. inż. Maciej Nowicki, prof. dr hab. inż. Andrzej Kraszewski, Marcin Korolec oraz dr Maciej Grabowski. Podczas spotkania ocenią oni wyniki audytu wewnętrznego w resorcie środowiska przedstawione przez obecnego ministra, prof. Jana Szyszko.

Przypomnijmy, że w ocenie nowego szefa Ministerstwa Środowiska poprzednie kierownictwo resortu pozostawiło po sobie mnóstwo problemów do rozwiązania. Wśród głównych zaniedbań rządu PO-PSL wymienia on m.in. fakt nieprzeprowadzenia reformy gospodarki wodnej i nieuchwalenia nowej ustawy Prawo wodne wraz z aktami wykonawczymi.

„Doprowadziło to do naruszeń prawa unijnego i nie spełnienia warunków ex-ante, co grozi cofnięciem dotacji unijnych w gospodarce wodnej w obu perspektywach i narażeniu Polski na kary unijne. Ponadto doprowadziło do zapaści finansowej gospodarki wodnej” – napisano w bilansie otwarcia. Poważne zarzuty pod adresem poprzednich władz ministerstwa dotyczą także gospodarki odpadami, wśród których wymieniono m.in. zaniechania w walce z szarą strefą oraz rozwiązania problemu zwrotu opłat za brak sieci recyklingu pojazdów.

Na zarzuty zawarte w bilansie otwarcia odpowiedział już m.in. Janusz Ostapiuk, były wiceminister odpowiedzialny za gospodarkę odpadami. Raport otwarcia Ministerstwa Środowiska jest dokumentem chaotycznym, niespójnym i w wielu miejscach nieprawdziwym – uważa J. Ostapiuk. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Konferencja odbędzie się 4 lutego (czwartek) o godzinie 11:30, w sali F Centrum Konferencyjnego ADN (Budynek Atrium Tower), przy al. Jana Pawła II 25 w Warszawie.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. to w jakim stanie obecnie znajduje się gospodarka odpadami powinno być już dawno rozliczone. Olbrzymi burdel zostawiony przez PO i płacz instalacji regionalnych. Zupełnie nierentowne decyzje doprowadzające do marnotrawienia setek tysięcy złotych.

  2. Pan Minister Ostapiuk może wypowiedzieć się najwyżej w sprawie spalarni odpadów, zagranicznych koncernów budujących spalarnie za dotacje z nfośigw, przepisów wbrew hierarchi postępowania z odpadami UE.

Skomentuj