W środę (10 maja 2023) sejmowa podkomisja stała do spraw restrukturyzacji energetyki rozpatrywała informację na temat źródeł finansowania transformacji energetycznej w perspektywie do 2030 r. z wykorzystaniem funduszy europejskich w szczególnie w zakresie: Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko, Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej oraz Programów Regionalnych.
Skąd te pieniądze?
Pożyczki i dotacje
Wskazał, że jedną z najważniejszych kategorii inwestycji jest wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. “(…) mamy prawie 30 mld euro na ten cel, w dużej mierze w formie pożyczek i dotacji, w tym ponad 4 mld euro na potrzeby systemów ciepłowniczych. (…) inwestycje związane z efektywnością energetyczną, czyli termomodernizacje budynków, ale też wsparcie gospodarstw domowych w programach takich jak Czyste powietrze – na ten cel przeznaczonych jest 7 mld euro” – podał wiceminister. Dodał, że na przesył i dystrybucję rząd zamierza przeznaczyć około 3,5 mld euro w tym około 2,5 mld euro na dystrybucję i 1 mld euro na przesył, a na inwestycje w segment przesyłu i dystrybucji gazu ziemnego przeznaczono środki w wysokości 1,85 mld zł.
Guibourgé-Czetwertyński zwrócił też uwagę na wyzwania, jakie stoją przed rządem. “krótki horyzont czasowy dla KPO, gdzie do połowy 2026 r. będziemy musieli rozliczać się z niektórych projektów. Są pewne wyzwania związane z koniecznością zapewnienia zgodności z zasadą DNSH, która ogranicza w szczególności inwestycje w gaz. Pewnym wyzwaniem będzie też zagospodarowanie środków, którymi dysponujemy w formie pożyczek – producenci chętniej wzięliby dotacje. Pomoc publiczna też będzie ograniczać wymiar wsparcia”- stwierdził wiceminister.
My Homepage
Komentarz #270205 dodany 2024-12-16 09:30:49
... [Trackback] [...] There you will find 38288 more Infos: portalkomunalny.pl/mkis-do-2040-r-inwestycje-w-nowe-zrodla-energii-wyniosa-726-mld-zl-538753/trackback/ [...]