Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje, by tzw. sprzedawcy zobowiązani energii elektrycznej umieszczali koszty zakupu energii w informacji dla odbiorców. Odbiorcy powinni być rzetelnie informowani o przyczynach podwyżek cen energii – uzasadnia propozycję ministerstwo.

Resort przedstawił projekt zmiany tzw. rozporządzenia taryfowego dla energii elektrycznej. Zgodnie z propozycją tzw. sprzedawcy zobowiązani, których odbiorcy korzystają z taryf zatwierdzanych przez Prezesa URE, umieszczać będą w rozliczeniu towarzyszącym rachunkom za energię dodatkowe punkty o kosztach zakupu energii elektrycznej.

“Odbiorcy energii elektrycznej powinni być powiadomieni w sposób przejrzysty i zrozumiały o podwyżce cen lub stawek opłat za dostarczaną energię elektryczną, które zostały zatwierdzone w decyzji taryfowej” – podkreślono w Ocenie Skutków Regulacji.

Projekt precyzuje, że wśród tych kosztów sprzedawca ma przedstawić średnie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz koszty zakupu energii z małych instalacji OZE oraz z instalacji na biogaz rolniczy.

Jak przypomniano w uzasadnieniu, prawo nakazuje przedsiębiorstwom energetycznym udzielać rzetelnej informacji na temat cen i stawek opłat stosowanych w taryfach na sprzedaż i dystrybucję energię elektrycznej.

“W szczególności ten obowiązek informacyjny jest istotny w przypadku planowanych podwyżek cen i stawek opłat za energię elektryczną” – zaznaczono. “Dla konsumentów szczególnie istotną jest informacja o strukturze kosztów, które wpływają na końcową cenę energii elektrycznej”.

Czytaj więcej

Skomentuj