MKiŚ: ruszyła 9. edycja projektu Eko-Miasto

MKiŚ: ruszyła 9. edycja projektu Eko-Miasto
PAP/jw
16.02.2022, o godz. 13:20
czas czytania: około 2 minut
0

Ruszyła 9. edycja projektu Eko-Miasto organizowanego we współpracy z Ambasadą Francji w Polsce - poinformowało we wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że w celu poprawy życia mieszkańców konieczne jest odbetonowanie i zazielenienie miast.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W komunikacie MKiŚ napisano, że wiceminister w tym resorcie Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w inauguracji 9. edycji projektu Eko-Miasto, organizowanego we współpracy z Ambasadą Francji w Polsce i Centrum UNEP/ GRID Warszawa. Podczas spotkania – jak czytamy w informacji – przedstawiono m.in. program tegorocznej edycji projektu oraz konkursu nt. zrównoważonego rozwoju, podsumowano też inicjatywy na rzecz polityki proekologicznej miast.

Koniec z betonem w centrach miast

“Ministerstwo Klimatu i Środowiska koordynuje wdrażanie przedstawionej w dokumencie Polski Ład inicjatywy Koniec z betonem w centrach miast. Jej celem jest przede wszystkim tworzenie rozwiązań dotyczących ograniczenia betonu i asfaltu w centrach miast, nasadzeń drzew, krzewów oraz tworzenia mikroparków, zielonych ścian i dachów oraz rozwoju zielono-niebieskiej infrastruktury” – powiedział podczas inauguracji wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński, cytowany w informacji.

“Miasto z klimatem”

Wskazano, że w swoim wystąpieniu wiceminister klimatu i środowiska nawiązał też do powiązanej z projektem Eko-Miasto inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Miasto z klimatem”. Dodano, że taki tytuł otrzymało pięć miast, czyli Ustka, Krynica-Zdrój, Wyszków, Knurów i Siechnice.

Zaznaczono, że “Miasto z klimatem” to konkretne wsparcie dla samorządów. “Reprezentanci 15 miast – liderów zostali zaproszeni do współpracy doradczej realizowanej przez Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Instytut Badawczy Leśnictwa oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Efektem prowadzonych działań będzie opracowanie planów proklimatycznej transformacji miast, w tym propozycji projektów, które będą mogły uzyskać dofinansowanie ze środków krajowych i unijnych” – napisano.

Klimatyczny wymiar polityki miejskiej

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński poinformował również, że resort przygotował projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia klimatycznego wymiaru polityki miejskiej. “W ramach projektu miasta powyżej 20 tys. mieszkańców będą zobowiązane do opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu” – powiedział.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024