Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

MKiŚ: Trzeba pamiętać o zmianach w BDO po 1 stycznia 2022 r. Szkolenie już 11 stycznia

MKiŚ: Trzeba pamiętać o zmianach w BDO po 1 stycznia 2022 r. Szkolenie już 11 stycznia
dom
05.01.2022, o godz. 13:59
czas czytania: około 3 minut
0

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2021 i 2022 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Wśród zmian obowiązujących od 1 stycznia 2022 r. w ramach BDO trzeba odnotować kilka poważniejszych zmian w obrębie kart ewidencji odpadów (KEO) oraz kart przekazania odpadów (KPO)

Zmiany na kartach ewidencji odpadów (KEO)

  • od 31.12.2021 r. nie ma już możliwości tworzenia kart ewidencji odpadów na 2021 r., po tej dacie użytkownik może utworzyć jedynie karty ewidencji na 2022 r.,
  • po 31.12.2021 r. system umożliwił dokonywanie wpisów w kartach ewidencji odpadów utworzonych do końca 2021 r.,
  • system nie będzie automatycznie tworzył kart ewidencji na 2022 r.,
  • użytkownik tworząc nową kartę ewidencji odpadów na 2022 r. samodzielnie wprowadza stan magazynowy na 1 stycznia,
  • karta przekazania odpadów (KPO), która została zatwierdzona jeszcze w 2021 r. przez przekazującego i potwierdzona już w 2022 r. przez przejmującego odpady powinna zostać zaewidencjonowana w przypadku pierwszego z ww. podmiotów na KEO prowadzonym za 2021 r. (w zakładce „Przekazane”), natomiast w przypadku podmiotu przejmującego odpady po nowym roku, na nowej KEO prowadzonej za 2022 r. (w zakładce „Przyjęte”).

Zmiany dotyczące kart przekazania odpadów (KPO) 

  • dla karty przekazania odpadów zatwierdzonej w 2021 r., potwierdzenie przejęcia oraz potwierdzenie wykonania transportu będzie można wykonać w 2022 r.,
  • w roku 2021 będzie można utworzyć kartę przekazania odpadów z terminem rozpoczęcia transportu w roku 2022 (obowiązuje zasada planowana na 30 dni do przodu).

zede wszystkim prowadzenie działalności w zakresie przygotowania do ponownego użycia, recyklingu lub innego odzysku w ramach sporządzanej ewidencji odpadów będzie wymagało podawania dodatkowo informacji o utracie statusu odpadów (jeżeli taka zachodzi), a także o produktach i materiałach powstających w wyniku ww. procesów. Takie informacje będą musiały być podawane zarówno na kartach ewidencji odpadów (KEO), jak również na kartach ewidencji odpadów komunalnych (KEOK).

Obowiązki przedsiębiorców na przełomie roku

1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustawy (Dz. U. poz. 2151), która wprowadza m.in. zmiany w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów (np. dodany zostaje pkt 12 w art. 67 ust. 1 ustawy o odpadach).

W związku z powyższym, w zakładce “Przetwarzane”, w formularzu tabeli prezentującym listę wpisów na KEO lub KEOK, zostaną dodane nowe rubryki tj. „Utrata statusu odpadów” oraz „Powstałe produkty i materiały”.

Po zaznaczeniu pola “Odpady objęte procesem R” system aktywuje sekcję “Utrata statusu odpadów”, a nagłówek sekcji będzie zawierał dwie możliwości oznaczenia – TAK lub NIE. W przypadku zaznaczenia przez użytkownika opcji TAK system rozwinie dodatkowo sekcję „Powstałe produkty i materiały”, w której możliwe będzie dodanie informacji o masie wraz z opisem rodzaju produktów i materiałów powstałych w wyniku przetworzenia odpadów.

Jednocześnie zespół BDO wyjaśnia, że rodzaj powstałych produktów i materiałów będzie należało określić w sposób ogólny (bez konieczności odwołania się do cech produktu czy materiału, pozwalających na jego odróżnienie od pozostałych podobnych produktów na rynku). Przykładami takich produktów i materiałów mogą być: palety, recyklat/regranulat, jednorazowe naczynia, kruszywo, prekompost, nawóz do roślin.

Z początkiem roku 2022 w module ewidencji odpadów działającym w ramach systemu BDO zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany w ww. kartach.

Szkolenie z BDO 11 stycznia 2022 r. 

Więcej informacji o noworocznych zmianach w BDO poznać będzie można podczas najbliższego szkolenia online “Zasady postępowania z odpadami – obowiązki wytwórcy odpadów”, które Abrys organizuje w dniu 11 stycznia 2022 r. w godzinach 9-13.

Informacje dotyczące szkolenia znaleźć można TUTAJ.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024