“Jednocześnie dostrzegam potencjał w stworzeniu jednego, zintegrowanego rejestru mieszkańców, który mógłby być wykorzystywany zarówno na potrzeby systemu opłat za odpady komunalne, jak i za wodę. Taka współpraca mogłaby poprawić jakość danych oraz motywować mieszkańców do rzetelnego deklarowania faktycznej liczby osób zamieszkujących nieruchomość” – napisano w piśmie MKiŚ.
Czy jeden rejestr uszczelni system?
Dlatego też resort klimatu rekomenduje współpracę przy próbie powiązania obu systemów w sposób, który zapewni synergię między systemami opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i za wodę oraz pozwoli na wzajemne urealnienie liczby mieszkańców w deklaracjach.
“Ponadto liczba mieszkańców na nieruchomości może się zmieniać, co rodzi ryzyko nieaktualności danych wykorzystywanych zarówno w systemie opłat za odpady, jak i w taryfach progresywnych za wodę. W projekcie brakuje mechanizmu umożliwiającego aktualizację danych dotyczących osób zamieszkujących nieruchomość oraz dostosowanie progów taryfowych” – dodano.
Czy gminy będą zatwierdzać taryfy za wodę i ścieki?
Ministerstwo Infrastruktury konsultuje projekt ustawy zakładający, że gminy będą zatwierdzać taryfy za wodę i ścieki. Projekt zakłada wprowadzenie uprawnień (nie obowiązku) dla gminy do wprowadzenia taryf progresywnych, które będą uwzględniać liczbę osób w gospodarstwie domowym. Gminy decydujące się na wprowadzenie stawek progresywnych będą miały możliwość obniżenia cen dostępu do wody pitnej dla mieszkańców, a w sposób elastyczny będą mogły kształtować stawki dla większego zużycia wody.
Już 11 marca 2025 w Warszawie odbędzie się konferencja:
Nowelizacja prawa taryfowego. Dobry kierunek zmian?
Szczegóły: wodkan.abrys.pl
Komentarze (0)