Naukowcy z Smithsonian Tropical Research Institute dowiedli, że młode lasy pochłaniają aż 11-krotnie więcej CO2 niż stare. Były to jak dotąd największe w historii badania lasów tropikalnych.

. Lasy wtórne (młode) w przeciwieństwie do starych (lasy pierwotne) rosną szybko, aby zmaksymalizować swój dostęp do światła słonecznego. W ten sposób kumulują duże ilości dwutlenku węgla, który pomaga w procesie fotosyntezy. – Lasy wtórne mogą odegrać kluczową rolę w sekwestracji dwutlenku węgla i łagodzeniu zmian klimatycznych – powiedział Daisy Dent ze Smithsonian Tropical Research Institute w Panamie i University of Stirling w Wielkiej Brytanii.

Badanie to jest reprezentatywne, ponieważ przedstawia dane z wielu miejsc z krainy neotropikalnej – dodał D. Dent. Naukowcy przebadali ponad 168 000 drzew na terenie ośmiu krajów. Odkrycia opisane w czasopiśmie naukowym „Nature” sugerują, że lasy rosnące 20 lat są w stanie wychwycić średnio, netto 11 razy więcej niż stare drzewa w Amazonii. Podkreślają jednak, że lepsze pochłanianie przez lasy młode nie oznacza, że stare drzewa należy wycinać.

Instalacje także odczuwają załamanie rynku recyklingu

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj