Mniej smogu w Krakowie

Mniej smogu w Krakowie
dom
07.01.2021, o godz. 13:11
czas czytania: około 2 minut
0

Władze Krakowa informują, że w ubiegłym roku zmniejszyła się liczba dni smogowych w mieście. W roku 2018 było ponad 100 dni z przekroczeniami, w zeszłym – poniżej 50. Również od dwóch lat nie przekroczono normy rocznej dla pyłu PM10, wynoszącej 40 µg/m3, biorąc pod uwagę – tak jak w przypadku liczby dni - średnią ze wszystkich stacji monitoringu powietrza, zlokalizowanych na terenie miasta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

2020 to kolejny rok z pozytywnymi danymi, dotyczącymi stanu jakości powietrza w Krakowie. Sukcesywnie spada liczba dni z przekroczeniami dobowymi pyłu PM10 oraz średnie stężenie pyłów, odnotowywane na wszystkich stacjach monitoringu w mieście.

W 2019 r. Kraków zakończył na szeroką skalę dotowanie wymiany pieców na paliwa stałe w związku z wprowadzonym zakazem używania węgla czy drewna do ogrzewania budynków i – jak twierdzą włodarze miasta – jest liderem tego procesu w Polsce.

W minionym roku uruchomiony został także program likwidacji instalacji grzewczych, który obejmował mieszkańców starających się o dotację w latach wcześniejszych, którzy z różnych względów głównie formalnych nie mogli jej otrzymać.

W 2021 r. miasto będzie kontynuować program termomodernizacji budynków jednorodzinnych czy program osłonowy, związany z dopłatami do rachunków po wymianie na ekologiczne źródło ciepła. Dużym zainteresowaniem cieszą się również dotacje związane z odnawialnymi źródłami energii, o które także będzie się można starać w najbliższych miesiącach.

– Działania miasta w zakresie poprawy jakości powietrza przynoszą efekty, ale to nie znaczy, że będą one w błyskawicznym tempie odczuwalne. Wymaga to czasu i współpracy w obszarze gmin ościennych czy całej Małopolski. Kraków nie jest samotną wyspą, a na stan powietrza ma wpływ bardzo wiele czynników, również to jak wygląda tempo wymiany pieców poza granicami stolicy Małopolski – mówi Paweł Ścigalski pełnomocnik prezydenta miasta ds. jakości powietrza. – Widzimy jednak, że sukcesywnie, z roku na rok, oddychamy coraz lepszym powietrzem, w którym jest zdecydowanie mniej pyłów czy innych szkodliwych związków chemicznych, jakimi są choćby rakotwórcze węglowodory aromatyczne.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024