Mniej uciążliwości zapachowych ze składowiska odpadów w Szadółkach

Mniej uciążliwości zapachowych ze składowiska odpadów w Szadółkach
jwo
28.08.2015, o godz. 11:08
czas czytania: około 2 minut
0

Podczas konferencji prasowej podsumowującej półtora roku współpracy Rada Interesariuszy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku poinformowała, że zaakceptowano plan budowy nowej hermetycznej hali. Pozwoli ona ograniczyć uciążliwy dla okolicznych mieszkańców zapach, który wydobywa się terenów wysypiska w Szadółkach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Rada Interesariuszy została powołana w odpowiedzi na postulaty mieszkańców Gdańska zgłaszane podczas spotkań konsultacyjnych dotyczących działalności Zakładu Utylizacyjnego. – Rada jest platformą wymiany doświadczeń i konstruktywnego dialogu. To sukces nas wszystkich – przekonywał Dimitris Skuras, dyrektor Wydziału gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Gdańsku.

W Radzie Interesariuszy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku zasiadają przedstawiciele mieszkańców (w tym Stowarzyszenia Sąsiadów Zakładu), członkowie Rad Dzielnic, urzędnicy, eksperci akademiccy, władze miasta i zarząd Zakładu.

Jak podkreślają przedstawiciele lokalnych społeczności, poza zmianami które dotyczą bezpośrednio funkcjonowania Zakładu, widać też konkretne, pozytywne skutki społeczne. – Temat Zakładu Utylizacyjnego nie jest już głównym wątkiem na spotkaniach sołeckich. Ludzie mniej narzekają. Uspokoili się, bo wiedzą, że jest organ, który zajmuje się ich problemem. Spotykamy się 
w ramach Rady regularnie, wypracowujemy różne decyzje. Atmosfera współpracy jest dobra i jeśli dalej będziemy tak działać, będą kolejne efekty – dodał Wiesław Chmura z Sołectwa Kowale.

Czytaj także >>> Zakład Utylizacyjny w Gdańsku podsumowuje remont i wdraża kolejną inwestycję

Dzięki działalności Rady Interesariuszy i zaangażowaniu mieszkańców udało się wypracować szereg ważnych zmian, które Zakład Utylizacyjny już wdrożył lub jest w trakcie ich wdrażania. Najważniejszą z nich jest jak do tej pory walka z uciążliwym zapachem wydobywającym się z terenu zakładu w Szadółkach. Redukcja uciążliwości spowodowanych biogazem następuje poprzez stały rozwój sieci odgazowania, zrealizowanie specjalistycznych badań olfaktometrycznych (pomiary zapachowe) oraz badań emisji dioksyn i furanów oraz szereg bieżących rozwiązań poprawiających funkcjonowanie hali kompostowni.

Bardzo ważnym efektem współpracy jest też plan budowy nowej części zakładu, która powstanie w miejscu placu dojrzewania kompostu. Opuszczający kompostownię kompost będzie kierowany do hermetycznej hali, w której – zamiast na odkrytym placu – będzie prowadzony proces dojrzewania. Inwestycja powinna zatem znacząco ograniczyć uciążliwości zapachowe, na które cały czas skarżą się mieszkańcy.

Rada zapowiedziała, że w najbliższych miesiącach zamierza mocniej skoncentrować się na temacie budowy spalarni odpadów na terenie gdańskiego Zakładu, która ma powstać do 2020 r. W planach jest już m.in. wyjazd studyjny do Poznania oraz Niemiec, by zobaczyć dwa podobne obiekty oraz spotkać się z tamtejszymi ekspertami.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024