Nowe alejki, trawniki, nowe ławki i stoliki do gry w szachy. To wszystko pojawi się do października na Placu 23 Stycznia w Ostrowie Wielkopolskim. Miasto ogłosiło kolejne przetargi na kolejny etap zagospodarowania tego miejsca.

Najpóźniej w 2010 roku odnowiony zostanie istniejący plac zabaw.  Będzie to ostatni etap modernizacji tej części miasta. Roboty ziemne wraz z zielenią, nasadzenia, ścieżki realizowane będą w ramach zadania inwestycyjnego „Zmiana zagospodarowania Placu 23 Stycznia”. Pojawią się granitowe siedziska wokół drzew, donice przy stojakach dla rowerów, stojaki dla rowerów, 2 sztuk ławek i kosze na śmieci. W ramach prac przygotowane będą już alejki i teren do modernizacji całego istniejącego placu zabaw.

– Projekt przewiduje wymianę nawierzchni ścieżek wokół placu i projekt nowych ścieżek spacerowych wewnątrz placu zabaw. Na palcu zainstalowane będą ławki, kosze na śmieci, okrągłe siedziska ze stolikami do gry w szachy. Wokół urządzeń zabawowych w tak zwanej strefie upadku na głębokość 30 cm wysypany zostanie żwirek płukany o średnicy od 2 do 8 mm. Na pozostałej powierzchni placu zabaw przewiduje się posadzenie trawy – dodaje Krakowski.

W części wschodniej placu zabaw planowane jest usytuowanie ogródków kawiarnianych. Podłoże pod ogródki kawiarniane oraz przestrzeń wokół okrągłych ławek do gry w szachy, wysypane będą żwirkiem o średnicy do 20 mm na głębokość 8 cm. W pasach przyjezdniowych okalających plac będą dosadzone drzewa.

– Projekt rewitalizacji placu to tak naprawdę przywrócenie temu miejscu funkcji rekreacyjno-estetycznych. Ponieważ jest to ścisłe Śródmieście Miasta Ostrowa Wielkopolskiego to wszelkie prace należy traktować nie tylko jako pojedyncze inwestycje, ale przede wszystkim jako porządkowanie przestrzeni urbanistycznej miasta. Dobrze byłoby, by w wyniku naszych działań Plac 23 Stycznia zaczął tętnić życiem. Równolegle zagospodarowany będzie przez spółkę MZGM skwer u zbiegu ulic Kolejowej i Wrocławskiej – to miejsce także musi być atrakcyjne na miarę Śródmieścia. Ze względu na koszty wszystkie te prace prowadzone są etapami – mówi Radosław Torzyński, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W ramach przeprowadzonych robót wykonano murki oporowe, schody tarasowe, podjazd dla osób niepełnosprawnych, położono nawierzchnię z kostki brukowej granitowej. Wykonano także oświetlenie. W części północnej powstało lapidarium, a od strony wschodniej stanęły cztery drewniane. Właścicielem działek na Placu 23 Stycznia jest Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski.

Miasto przystąpiło w 2007 roku do nowego zagospodarowania tego miejsca. Realizacja opracowanego projektu odbywa się w kilku etapach. Cały kompleks planowany jest na powierzchni przeszło półtora tysiąca metrów kwadratowych.

źródło: ostrow-wielkopolski.um.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj