Modernizacja stacji uzdatniania wody w gminie Gołymin Ośrodek

Modernizacja stacji uzdatniania wody w gminie Gołymin Ośrodek
R.G.
30.12.2024, o godz. 15:50
czas czytania: około 2 minut
0

Dobiega końca remont stacji uzdatniania wody (SUW), w Gminie Gołymin-Ośrodek (woj. mazowieckie, pow. ciechanowski). Do nowego systemu wodociągowego podłączonych zostało 26 miejscowości. Nowy SUW wyposażono w lampę UV do dezynfekcji wody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Gmina Gołymin-Ośrodek od kilku lat zmaga się z niedoborami dotyczącymi jakości wody pitnej. Konsekwencją tego jest trwający obecnie remont stacji uzdatniania wody zlokalizowanej w miejscowości w Kałęczyn.

Stacja zasila w wodę 27 miejscowości, ale ma potencjał ku temu by dostarczać ją do całej gminy. W remontowanej SUW wymieniono już zbiorniki na wodę, które są teraz większe niż poprzednio i gromadzą 300 metrów sześciennych wody. A to w przypadku awarii wystarczyć ma na pół dnia rezerwowego dostarczania.

Elektroniczne sterowanie i nowy system pompowy

W ramach obecnej modernizacji, który odbywa się w systemie zaprojektuj i wybuduj, wymieniono także urządzenia kontrolno-serujące. Finalnie stacja będzie sterowana elektronicznie i jest wyposażona w lampę UV, która niszczy bakterie, wirusy czy niektóre pasożyty.

– Nowe urządzenia uzdatniające wodę, czyli wszystkie filtry, odmanganiacze już zostały podłączone  i uzdatniają wodę – informuje Adam Piotr Budek, wójt gminy Gołymin-Ośrodek. – Podłączono też nowe zbiorniki retencyjne. Przed nami tylko przełączenie stacji na nowy system pompowy i wszystkie urządzenia będą w użyciu. Budynek stacji jest jeszcze niedokończony, a to dlatego, że skoncentrowaliśmy się na tym co najistotniejsze, czyli na montażu i rozruchu technologii uzdatniania wody.  

Zmętnienia i płukanie sieci

Wójt dodaje też, że podczas przechodzenia na nowy system uzdatniania wody zatrzymywana jest jej dostawa i mieszkańcy mogą spotkać się z czasowymi utrudnieniami jej odbioru.

– Ponowne napełnienie sieci powoduje to, że osad znajdujący się w wodociągu podnosi się i dochodzi do okresowych zmętnień wody – wyjaśnia Adam Piotr Budek. – Nad tym też pracujemy. I jeżeli mamy sygnał, że do odbiorców dociera mętna woda natychmiast w wskazane rejony udają się nasi wodociągowcy i podejmują działania zmierzające do płukania sieci.  

Warto wspomnieć, że w połowie przyszłego roku zakończy się remont stacji w Kałęczynie i rozpocznie remont stacji uzdatnienia w Pajewie Wielkim.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2025