To największa od 30 lat inwestycja w Dąbrowie Górniczej. W połowie października zakończy się pierwszy etap modernizacji wodociągu, który dostarcza wodę do blisko 20 tys. mieszkańców południowych dzielnic miasta. Jeszcze w tym miesiącu występujące tam okresowo awarie i przerwy w dostawach wody mają być mocno ograniczone.

Kompleksowa modernizacja magistrali wodociągowej dostarczającej wodę z głębinowych ujęć w Łazach Błędowskich realizowana jest w trzech etapach w latach 2018-2020.

Pierwszy z nich, który obejmuje remont zbiorników wodnych w Łośniu, przebudowę rur oraz wymianę armatury, dobiega końca. W czerwcu zostały one wyłączone z sieci na czas modernizacji, teraz zostaną ponownie włączone.

Będą utrudnienia

W tym czasie nie obejdzie się bez utrudnień dla mieszkańców. Od 9 do 11 października w dzielnicach: Błędów, Łęka, Okradzionów, Strzemieszyce Małe, Łosień i ulicach: Roździeńskiego, Tworzeń, Zaplecze może nastąpić pogorszenie jakości wody, wahanie ciśnienia, a nawet brak wody. W tym ostatnim przypadku będzie ona dostarczana beczkowozami.

W drugim i trzecim etapie, realizowanym do 2020 r., zapowiedziano przebudowę blisko 8 km magistrali wodociągowej wraz z przebudową przepompowni wody oraz modernizację magistrali żeliwnej.

Nie będzie awarii

Przebudowa wodociągu to jedna z największych i najbardziej skomplikowanych inwestycji tego typu w ostatnich latach w woj. śląskim, a w Dąbrowie Górniczej od lat 30. Prace mają kosztować ok. 10 mln zł, a za ich realizację odpowiada Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, czyli właściciel modernizowanej infrastruktury.

Po włączeniu zbiorników w Łośniu, od połowy października w tym rejonie zdecydowanie rzadziej ma dochodzić do zakłóceń jakości wody. Natomiast w 2020 roku, po zakończeniu wszystkich 3 etapów inwestycji, awarie maja zostać całkowicie wyeliminowane.

Więcej na ten temat przeczytacie na najbliższym, październikowym numerze miesięcznika “Wodociągi-Kanalizacja”.

Czytaj więcej

Skomentuj