Mateusz Morawiecki poinformował, że do programu “Czyste powietrze” przystąpiło już 200 tys. gospodarstw domowych. Aby usprawnić wymianę źródeł ciepła, planowane są kolejne ułatwienia. Samorządy mają też otrzymać 100 mln zł na promocję “Czystego powietrza” wśród mieszkańców gmin.

– Troska o środowisko i czyste powietrze to jest dziś jeden z filarów nowego ładu, naszej nowej rzeczywistości – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Chcemy, żeby nasze dzieci żyły w coraz bardziej czystym środowisku, w zielonym środowisku – dodał premier.

Mateusz Morawiecki poinformował, że do programu “Czyste powietrze” do tej pory przystąpiło 200 tys. gospodarstw domowych. W ciągu ostatniego miesiąca złożono 11 tys. wniosków o dofinansowanie.

Premier podkreślił, że rządowi zależy na tym, aby z pomocą samorządów do 2029 r. na program “Czyste powietrze” rozdysponować 100 mld zł. To kwota, którą deklarowano podczas startu programu w 2019 r. – Program rozkręca się, więc szansa na to jest – skomentował Morawiecki.

Czytaj także: Czyste powietrze czy jednak smog?

Formalności wymagane do wzięcia udziału w programie mają zostać po raz kolejny ograniczone, a czas na wykorzystanie pieniędzy – wydłużony, zapowiedział premier.

Mateusz Morawiecki poinformował także, że samorządy otrzymają 100 mln zł na promocję programu wśród mieszkańców. Środki mają umożliwić gminom m.in. utworzenie punktów konsultacyjnych i rozpowszechnianie informacje na temat programu.

Premier dodał, że dotacja na wymianę pieca może obecnie sięgać nawet do 37 tys. zł.

Czytaj więcej

Skomentuj