Wykonawcą inwestycji jest firma AK Nova z Poznania. Poznańska spółka ma dokładnie 12 miesięcy na realizację kontraktu. W ramach przedsięwzięcia zostanie wybudowana hala z bioreaktorami o łącznej powierzchni 5000 m², oczyszczalnia odcieków oraz zespół urządzeń oczyszczających powietrze.
– Postęp prac jest na bieżąco monitorowany w oparciu o ustalony w drodze przetargu harmonogram. Zdajemy sobie sprawę, że prowadzenie inwestycji w czasie pandemii to wyzwanie i może to odbić się na ostatecznym terminie zakończenia prac, ale będziemy robić wszystko, aby zminimalizować wpływ tego czynnika – mówi Robert Potucha, wiceprezes MPGK.
Odpady w bioreaktorach zamiast na placu
Hala zostanie wybudowana zgodnie ze standardami obowiązującymi dla tego rodzaju obiektów. Jej konstrukcja będzie stalowa, natomiast odpad (stabilizat) zamiast na placu, będzie dojrzewał przez okres 3 tygodni w dziesięciu żelbetowych, szczelnie zamykanych tunelach zwanych też bioreaktorami. Odpad będzie tam intensywnie napowietrzany i nawadniany oczyszczonymi odciekami.
Budynek zostanie także wyposażony w profesjonalny system wentylacji, płuczki wodne i chemiczne, w których będzie oczyszczane powietrze oraz wieloetapowy układ oczyszczania odcieków technologicznych, pozwalający ponownie wykorzystać odzyskaną wodę do procesu.
W wyniku inwestycji cały proces biologicznego przetwarzania zostanie zamknięty w jednym, szczelnym kompleksie budowlanym. Całość procesów będzie w pełni zautomatyzowana, a odpady będą transportowane pomiędzy poszczególnymi etapami za pomocą ładowarek.
Jedna z najnowocześniejszych inwestycji tego typu w Polsce
Tego typu rozwiązanie zaliczane jest do najkorzystniejszych i najbezpieczniejszych dla środowiska naturalnego. To także jedna z najnowocześniejszych inwestycji tego typu w Polsce. Nowa inwestycja będzie odgrywać ważną rolę w procesie przetwarzania frakcji organicznej odpadów i przyczyni się z jednej strony do jego pełnej hermetyzacji, a z drugiej strony do skrócenia czasu tego etapu.
– Pełna hermetyzacja procesu biologicznego w naszym zakładzie jest zaledwie drugim tego typu projektem realizowanym w naszym województwie. Także na terenie kraju w branży gospodarki komunalnej tak nowatorskich rozwiązań, o takim poziomie technologicznym, jest jeszcze niewiele. Co najważniejsze, takie rozwiązanie spełnia konkluzje BAT (najlepsza dostępna technika) wprowadzone w branży decyzją Komisji UE – wyjaśnia Robert Potucha, wiceprezes MPGK.
Komentarze (0)