Mural o powierzchni ok. 300 metrów kwadratowych ma powstać na ścianach dziesięciopiętrowego wieżowca, znajdującego się w pobliżu kamienia-pomnika upamiętniającego protest robotniczy z 25 czerwca 1976 r. Działo ma być gotowe w czerwcu.
Żywa pamięć
– Chcemy aby 25 czerwca mural był już odsłonięty i jednocześnie aby był on częścią obchodów 40. rocznicy protestu robotniczego Czerwiec’76. Tegoroczne obchody będą znacznie różnić się od ubiegłorocznych i z lat poprzednich. Chcemy żeby cały czerwiec był żywą pamięcią o wydarzeniach z 1976 r. – mówi Mateusz Tyczyński, szef kancelarii prezydenta Radomia. – Mural to forma, którą chcemy dotrzeć do młodego pokolenia, któremu trzeba opowiadać o naszej historii – dodaje prezydent Radosław Witkowski.
Komisja konkursowa oceniająca projekty murali, której przewodniczył artysta malarz Edward Dwurnik, podjęła decyzję jednogłośnie. Wybrała pracę zespołu Donut Planet nie tylko ze względów artystycznych, ale również ciekawej interpretacji tematu. – Projekt składa się z dwóch części. Pierwsza z nich przedstawia polskiego robotnika, wpatrzonego w przyszłość Polski. Druga część muralu nawiązuje do drzewa, które nawet gdy zostanie ścięte, tak ścięty został ten protest, trwa i później się odradza. Z kolei splecione ręce symbolizują jedność ludzi, którzy wyszli na ulice – tłumaczy M. Tyczyński.
Prace związane z jego przygotowaniem zostaną sfinansowane przez miasto. Autorzy zwycięskiego projektu otrzymają nagrodę pieniężną w kwocie 5 tys. zł. Zespół Donut Planet jest autorem murali na budynkach takich, jak np. Sky Tower we Wrocławiu. Malował także murale w Ożarowie, Brzegu i Katowicach.
Komentarze (0)