W Polsce zaczęto doceniać murale jako ważny element miejskiego krajobrazu, który odświeża jego wizerunek, wprowadza nowego, artystycznego ducha w często zdegradowane, zapomniane zakątki. Wiele miast ma już całkiem pokaźne kolekcje murali. Należą do nich m.in.: Łódź, Poznań, Bielsko-Biała, Częstochowa, Gdynia, Katowice, Kraków, Gdańsk, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz i Wrocław.
Dla wszystkich czytelników Portalu Komunalnego przygotowaliśmy fotografie najpiękniejszych murali (wielkoformatowa grafika na ścianach budynków) z kilku polskich miast. W naszej galerii można zobaczyć te najpiękniejsze, największe, najbardziej zaskakujące itd. Z kolei z krótkiego opisu dowiemy się np. gdzie znajduje się dzieło, kto jest jego autorem, kiedy i z jakiej okazji zostało namalowane i wiele, wiele innych ciekawostek. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii i głosowania w naszej ankiecie. Głosy można oddawać do końca lutego.
UWAGA! Chcesz pochwalić się zdjęciem interesującego muralu w Twoim mieście? Prześlij je na [email protected], a my dodamy je do zestawienia!
[poll id=”17″]
Łódź
W Łodzi wszystko zaczęło się w listopadzie 2009 r., kiedy to Fundacja Urban Forms pojawiła się na komisji promocji w Urzędzie Miasta Łodzi z ideą stworzenia galerii wielkoformatowych obrazów w centrum miasta. Pomimo entuzjazmu ze strony radnych oraz natychmiastowego zainteresowania mediów, projekt nie zdobył dofinansowania.
– Nie było to dla nas specjalnym zaskoczeniem, nie spodziewaliśmy się, że od razu otrzymamy dotację. Od tego dnia, następne dwa lata spędziliśmy na spotkaniach z poszczególnymi prezydentami, dyrektorami, radnymi, przewodniczącymi itd. Słowem, ze wszystkimi osobami, które mogłyby mieć ewentualny wpływ na to, żeby uzyskać dofinansowanie – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu w latach 2009-2014.
Tłumaczą, że dwa lata trwały przekonywania, reklamowania, wyjaśniania, nakłaniania, argumentowania itd. – Uznaliśmy od początku, że projekt jest na tyle związany z miastem, korzystny dla niego i na tyle permanentnie wpływa na jego codzienną estetykę, że Urząd Miasta powinien w nim finansowo partycypować. Symultanicznie, w ciągu tych dwóch pierwszych lat udało się nam zorganizować siedem murali, głównie z twórcami z Polski – podkreśla.
Pierwszy mural powstał przy współpracy z fundacją Orange, od której Urban Forms otrzymali grant i zrobili dwie pierwsze ściany, później kolejny powstał w ramach Festiwalu Komiksu, z Uniwersytetem Łódzkiem, z prywatnymi sponsorami, a także z Festiwalem Viva Flamenco – wtedy przedstawiciele Fundacji zaprosili pierwszy raz osobę spoza Polski – przyjechał malarz z Hiszpanii o pseudonimie Kenor. Powstałe w tamtym czasie obrazy składają się obecnie na całość projektu. Dzięki tym muralom Fundacja miała szansę pokazać urzędnikom, co próbowała przekazać opowiadając o Galerii Murali i jak znakomitej jakości murale mogą funkcjonować w Łodzi.
Stworzył się też szum wokół działań Fundacji i zaczęła ona odbierać bardzo pozytywny odzew ze strony mieszkańców. – Wiedzieliśmy, że mając odpowiednie środki finansowe, będziemy mogli stworzyć projekt światowej skali, dzięki któremu puste ściany w centrum Łodzi zostaną przekonwertowane na wartościowe dzieła sztuki. Po dwóch latach spotkań, udało się finalnie otrzymać pierwsze dofinansowanie ze strony Miasta, co dało nam możliwość zorganizowania pierwszego dużego wydarzenia w postaci festiwalu we wrześniu 2011 r. – mówi M. Bieżyński.
Na przestrzeni trzech tygodni powstało sześć obrazów. O Łodzi zaczęło być głośno. O projekcie pisały media krajowe, jak i zagraniczne. Urząd Miasta przekonał się wtedy jaki potencjał tkwi w tym projekcie. Od tamtej pory zostało stworzonych prawie 50 obrazów przez czołowych wielkoformatowych malarzy z całego świata, m.in. z Brazylii, Chin, Chile, Australii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Belgii, Rosji, a także oczywiście z Polski. Od 2012 r. Fundacja Urban Form organizuje również wycieczki szlakiem łódzkich murali.
Bielsko-Biała
W Bielsku-Białej można obecnie podziwiać już kilkanaście murali wykonanych zarówno przez artystów polskich, jak i zagranicznych. Można wręcz wybrać się na spacer szlakiem murali ze specjalnie w tym celu stworzoną mapą przez Galerię Bielską BWA. Murale, które możemy oglądać są różnorodne stylistycznie, prezentują różne nurty i wrażliwości artystyczne. Każdy jest jednak warty obejrzenia i własnej kontemplacji. Wiele z nich powstało dzięki działaniom Fundacji Galerii Bielskiej i Galerii Bielskiej BWA, podczas kuratorowanych edycji projektu “oBBraz miasta” (2014, 2015).
W galerii murali pochodzących z Bielska –Białej zostały zaprezentowane następujące:
Twożywo – „To tłum” – ul. 3 Maja 11
W 2008 r. podczas wystawy „Iluzja jako źródło cierpień” artyści z grupy Twożywo namalowali na fasadzie Galerii Bielskiej BWA od strony ulicy 3 Maja mural „To tłum”, podejmujący problemy egzystencji jednostki w społeczeństwie.
Twożywo był to duet artystyczny działający od 1998 do 2011 r. stworzony przez Krzysztofa Sidorka i Mariusza Libela. Ich streetartowa sztuka nakierowana jest przeważnie na problemy społeczne lub jest aktualnym komentarzem do rzeczywistości. Grupa inspiruje się m.in.: konstruktywizmem, futuryzmem, pop-artem. W 2006 r. otrzymała Paszport „Polityki” w kategorii sztuki wizualne.
Awer – „Niemożliwe połączenie”/Impossible Fusion – ul. 3 Maja 11
Efekt pracy włoskiego artysty działającego pod pseudonimem Awer, który w 2013 r. uczestniczył w międzynarodowych rezydencjach artystycznych „Beyond Time/Poza czasem 2013” organizowanych przez Galerię Bielską BWA. Artysta wykonał w czasie pobytu mural na fasadzie galerii o tytule „Niemożliwe połączenie”. Przedstawia dwie postacie złączone pocałunkiem, wykonane w charakterystycznym linearnym stylu streetartowca.
Mural Karoliny Zdunek – ul. Mickiewicza, widoczny od placu za galerią
Zaprezentowany mural na tylnej ścianie galerii od strony ulicy Mickiewicza autorstwa Karoliny Zdunek powiela obraz rzeczywisty znajdujący się obok – fasadę Galerii Bielskiej BWA. Artystka interesuje się formami geometrycznymi, które wprowadzają do obrazów efekt iluzji. Mural został realizowany w 2008 r. w ramach projektu „Prze/mieszczanie malarstwa”.
kutno
Komentarz #702 dodany 2016-02-08 16:33:59
a gdzie jest mural z poznańskiej Śródki? Bije na głowę pozostałe! nie tylko dla mnie-BEZKONKURENCYJNY