Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Murale w polskich miastach. Gdzie najładniejsze? [GALERIA]

Murale w polskich miastach. Gdzie najładniejsze? [GALERIA]
Barbara Krawczyk
08.02.2016, o godz. 14:39
czas czytania: około 22 minut
25

Murale - przez jednych są krytykowane, dla innych stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Coraz więcej samorządów docenia je jednak jako dobry sposób na upiększenie bloków, podwórek czy mostów. W którym mieście murale są najpiękniejsze? Zobaczcie nasze zestawienie!

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

[poll id=”17″]

gda-mini

Gdańsk

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego w Gdańsku to zintegrowana galeria składająca się z 54 wielkoformatowych murali na ścianach szczytowych bloków oraz 19 aranżacji wejść do klatek. W jej ramach działają trzy powiązane z nią projekty: Festiwal Monumental ArtGdańska Szkoła Muralu oraz Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki.

Pierwsze prace w kolekcji powstały w 1997 r. podczas międzynarodowego festiwalu zorganizowanego w ramach obchodów tysiąclecia Gdańska. Do idei rozwoju kolekcji powrócono w 2009 r., gdy po raz pierwszy odbył się Festiwal Monumental Art. Dzięki sześciu edycjom festiwalu, kolekcja pozyskała dotąd 34 prace autorstwa artystów z całego świata. W 2010 r., kolekcja zaczęła się także wzbogacać o pracę swoich „rezydentów”, czyli adeptów Gdańskiej Szkoły Muralu. Szkoła to inicjatywa, która ma na celu integrację i kształcenie środowiska malarzy ściennych. W zajęciach uczestniczą studenci i absolwenci ASP, głównie z Gdańska, jednak z istotnym udziałem studentów z wrocławskiej akademii.

Kolekcja to także lokalni przewodnicy i przewodniczki, głównie mieszkańcy Zaspy, którzy pomagają odnaleźć się w trudnej topografii Zaspy, opowiadają o samych muralach i artystach, a także odkrywają historię osiedla, w której jak w soczewce skupia się współczesna Polska.

Kolekcja to unikalne przedsięwzięcie, które z jednej strony ożywia przestrzeń modernistycznego osiedla, a z drugiej pozwala obcować z różnorodnością styli i nurtów współczesnego malarstwa monumentalnego. Na Zaspie odnajdziemy Street Art, klasyczne malarstwo ścienne, malarstwo figuratywne, graficzne, sztukę konceptualną, malarstwo historyczne oraz czystko dekoracyjne. Prace zostały stworzone przez artystów wielu kultur i pokoleń. Niektóre z realizacji nawiązują bezpośrednio do kontekstu miejsca, w którym powstały, inne są czysto abstrakcyjne bądź nawiązują do osobistych doświadczeń twórców.

W 2015 r. Kolekcja obchodzi swoje 18 urodziny. Ostatnia edycja Festiwalu Monumental Art planowana jest na lipiec 2016 r.

_DSC3538

Białystok

Wszystkie murale prezentowane w galerii powstały z inicjatywy Białostockiego Ośrodka Kultury w Białymstoku i zostały zrealizowane podczas Dni Sztuki Współczesnej, w ramach akcji ESSA, czyli East Side Street Art. Znajdują się one w Białymstoku. Podczas 27. Dni Sztuki Współczesnej w 2012 r. Paweł SWANSKI Kozłowski stworzył mural przy ul. L. Waryńskiego 8, a Stanisław “Szum” Szumski stworzył mural przy ul. L. Zamenhofa 5c. Z kolei podczas 28. Dni Sztuki Współczesnej w 2013 r. – East Side Street Art: Morten Andersen i BASE23 stworzyli mural na ścianie kamienicy przy ul. L. Zamenhofa 5c. Następnie w ramach tego samego festiwalu w 2014 r. – East Side Street Art: dzięki staraniom niemieckich artystów street-artowych BASE23 i Tobias Kroeger powstał mural przy ul. Gajowej 77 a rok później Piotr Lutarewicz (Białystok) stworzył mural na ścianie bloku przy ul. Zwycięstwa 3 a Francesco Camillo Giorgino MILLO (Włochy) mural przy ul. Swobodnej 60.

Wśród innych murali, które znajdują się w Białymstoku na uwagę zasługują murale powstałe podczas Up To Date Festival: niebieski mural promujący wrześniowy Up To Date Festival. Malowidło powstało na rogu ulic: Ogrodowej i J. I. Kraszewskiego. Przygotowała go blisko 30-osobowa grupa wolontariuszy pod okiem Emili Muśko. Następny mural to Dziewczynka z konewką. Namalowany został on przez polską artystkę Natalię Rak w ramach finału akcji „Folk on the Street 2013” (Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku) na budynku przy Al. Piłsudskiego 11/4. Nawiązuje on do „Legendy o Wielkoludach” i przedstawia małą dziewczynkę z konewką podlewającą rosnące obok drzewo, idealne wkomponowanie w otoczenie. Z kolei mural z akcji „Farby w rękę i pod rękę” powstał w czerwcu 2015 roku i stworzyły go przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, podopieczni stowarzyszenia SZANSA i Ośrodka dla Uchodźców pod okiem Damiana Dworakowskiego twórcy projektu ze Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie oraz pracowników Galerii im. Sleńdzińskich. Ozdabiali oni ścianę budynku przy ul. Armii Krajowej 29. Dzieci przy pomocy kolorowych odcisków swoich rączek ozdabiały wielobarwny ogon pawia, który symbolizuje wielokulturowość i różnorodność naszego miasta. „Farby w rękę i pod rękę” to akcja edukacyjna, która zbliżyła do siebie młodych mieszkańców Białegostoku. Podczas wspólnego malowania dzieci uczyły się tolerancji i akceptacji bez względu na kolor skóry czy pochodzenie.

1_Mural Paw w Parku Róż - BN(1)_1

Gorzów Wielkopolski

Wśród najciekawszych murali pochodzących z Gorzowa Wielkopolskiego wymienić należy Mural pt. “2d 4h”, co oznacza: dwa dni i cztery godziny. Projekt i wykonanie należy do grupy City2City. Znajduje się on na ścianie budynku obok stadionu żużlowego przy ul. Śląskiej. Inny mural powstał przy ul. Teatralnej. Projekt ten wyłoniono w konkursie, którego organizacją zajęło się Stowarzyszenie Sztuka Miasta. Wygrał projekt Karola Zydora z Wielenia z woj. wielkopolskiego. Kolejny to mural Kaseta – upamiętnienie symbolu Gorzowa Wlkp. – kasety stilonowskiej. Projekt i wykonanie należy do gorzowianina Leszka Michty. Z kolei autorem muralu przy głównym skrzyżowaniu jest Leszek Michta. Następny mural Christy Wolf to mural upamiętniający Christę Wolf przy ul. 11 Listopada. Jest to inicjatywa Stowarzyszenie Sztuka Miasta przy wsparciu Towarzystwa Miłośników Gorzowa.

Mural Głowa znajdujący się na ścianie kamienicy przy ul. Walczaka to najsłynniejszy obraz z gorzowskiej kolekcji “Krąg Arsenału”, czyli “Głowa mężczyzny na czerwonym tle” Andrzeja Wróblewskiego. Pomysł należy do Stowarzyszenia Sztuka Miasta. Ostatni z prezentowanych to mural Herberta upamiętniający Zbigniewa Herberta i znajduje się przy przy ul. Teatralnej. Powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Sztuka Miasta przy wsparciu Towarzystwa Miłośników Gorzowa. Autorem zdjęć gorzowskich murali jest Bartłomiej Nowosielski z Urzędu Miejskiego z Gorzowa Wielkopolskiego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (25)


kutno

Komentarz #702 dodany 2016-02-08 16:33:59

a gdzie jest mural z poznańskiej Śródki? Bije na głowę pozostałe! nie tylko dla mnie-BEZKONKURENCYJNY


prawie poznaniak

Komentarz #703 dodany 2016-02-09 14:48:01

Ktoś tu faworyzuje Śródkę, no i dobrze, słabo przygotowana prezentacja. Myślałem, że dziennikarze bardziej się starają. Szczególnie Ci branżowi, a tutaj co? to samo...

Jakub Wojajczyk

Komentarz #704 dodany 2016-02-09 14:53:05

prawie poznaniak napisał/a:

Ktoś tu faworyzuje Śródkę, no i dobrze, słabo przygotowana prezentacja. Myślałem, że dziennikarze bardziej się starają. Szczególnie Ci branżowi, a tutaj co? to samo...

Dzień dobry, mural na poznańskiej Śródce jest w naszej galerii, proszę lepiej szukać ;) A tak poza tym to pisaliśmy o nim na naszych łamach zaraz po tym jak powstał: https://portalkomunalny.pl/na-poznanskiej-srodce-powstal-trojwymiarowy-mural-323997/ Poznań został również dodany do naszego głosowania. Pozdrawiam, Jakub Wojajczyk - wydawca Portalu Komunalnego.


niutek

Komentarz #705 dodany 2016-02-10 18:52:16

Sowa Turbos'a z BB, profeska nieprzeciętna


Komentarz #706 dodany 2016-02-13 09:03:02

Jak tu mają ludzie oceniać jak jest po jednym muralu? W Łodzi jest ich dziesiątki i to dużo lepszych niż ten przedstawiony przez "redaktora"


jarek orłowski

Komentarz #707 dodany 2016-02-13 14:30:49

Czym Bielsko Biała zasłużyła na szczegółowy opis każdego muralu oddzielnie? W Gdańsku, na samej Zaspie jest ich 54, chętnie podeślę szczegółowy opis każdego z nich :-)


ufh

Komentarz #708 dodany 2016-02-13 18:17:56

Jarocin nieuwzględniony.. Czy to zawsze duże miasta muszą zdobywać rozgłos?


ania k.

Komentarz #709 dodany 2016-02-14 20:51:17

dlaczego w artykule nie zostal wspomniany mural zrealizowany w Bialymostoku w 2013, mural przeciwko rasizmowi, projekt totalnie niezalezny i zoorganziowany oddolnie w ramach szybkiej i antyrasistowskiej akcji.... smutne to jak bardzi wazny jest biznes w sztuce ulicznej....


Białystok chce ochronić mural "Dziewczynka z konewką" - Portal Komunalny

Komentarz #710 dodany 2016-02-16 08:49:08

[…] ZOBACZ TAKŻE >>> Murale w polskich miastach. Gdzie najładniejsze? [GALERIA] […]


Kosma

Komentarz #711 dodany 2016-02-16 12:14:23

Nierzetelny artykuł, kompletnie olany temat katowickich murali – przez coroczny Street Art Festival jest ich teraz mnóstwo, a w tej galerii pokazane zostały tylko 2


art

Komentarz #712 dodany 2016-02-16 13:49:20

Gdynia jest super miastem, ale murale ma raczej przeciętne, więc czemu jest tak wysoko w głosowaniu?


sam21

Komentarz #713 dodany 2016-02-17 22:50:12

A dlaczego nie pojawił się tutaj mural "Dziewczynki z konewką" w Białymstoku? Jest bardzo piękny i ładnie adaptuje się z otoczeniem.


Sova

Komentarz #714 dodany 2016-02-18 16:16:47

Większość jest świetna! Te łódzkie nadają miastu charakteru. Krakowskie są dla mnie sentymentalne, bo to moje miasto . Bielsko i Częstochowa super, muszę je wypatrzeć na miejscu. W Poznaniu tylko Śródka , a szkoda, bo temu miasto przydałoby się trochę artystycznego szaleństwa, po życiu w Krakowie mieszka mi się tutaj jak rybie w wyschniętej rzece.


Bossa Nova

Komentarz #715 dodany 2016-02-19 16:58:05

Gdzie jest Jarocin ja się pytam?!


Które miasto ma najpiękniejsze murale? Głosowanie dobiega końca! - Portal Komunalny

Komentarz #716 dodany 2016-02-22 14:46:22

[…] Murale w polskich miastach. Gdzie najładniejsze? [GALERIA] […]


Basia

Komentarz #717 dodany 2016-02-22 17:37:46

Hejka Czemu nie m,a zaprezentowanego muralu z Białegostoku "dziewczynka z konewką".... :( Jest naprawdę świetny....


Kama

Komentarz #718 dodany 2016-02-23 08:53:42

A gdzie zdjęcie dziewczynki z konewką z Białegostoku? Co to w ogóle za zdjęcie jakiegoś wstrętnego ogrodzenia? o.O


Dziewczynka z konewką

Komentarz #719 dodany 2016-02-23 14:14:38

Dlaczego mural ze mną pominięto w galerii murali z Białegostoku?


jadzia

Komentarz #720 dodany 2016-02-24 13:30:57

Dlaczego nie można już głosować? Wyświetla się od razu ranking;(


Tai

Komentarz #721 dodany 2016-02-24 23:18:40

A gdzie jest słynna białostocka "Dziewczynka z konewką"?


Anna Pawłowska

Komentarz #722 dodany 2016-02-25 09:58:14

Jak można zagłosować?


Ja

Komentarz #723 dodany 2016-02-29 17:13:44

Dlaczego nie ma dziewczynki z konewka??


EDii

Komentarz #724 dodany 2016-02-29 18:08:58

W bialymstoku jest ciekawszy mural!!! http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/1,35241,15838143,Podlej_drzewko_razem_z_dziewczynka____z_konewka__Akcja.html


minesso-ta

Komentarz #725 dodany 2016-02-29 19:42:51

nie wiem jak tam wasze środki czy początki ale białostocka dziewczynka z konewką bije na głowę wszystkie w przedbiegach ;P


Zobacz, które miasto w Polsce ma najpiękniejsze murale! [WYNIKI GŁOSOWANIA] - Portal Komunalny

Komentarz #726 dodany 2016-03-01 00:20:04

[…] Zwycięskie te najpiękniejsze, największe, najbardziej zaskakujące murale oraz fotografie murali nadesłane z innych miast uczestniczących w plebiscycie można zobaczyć TUTAJ. […]

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024