Reklama

envicon 2023 ad1a

Murale w Krakowie. Specjalny zespół zadba o realizację polityki miasta w tej kwestii

Murale w Krakowie. Specjalny zespół zadba o realizację polityki miasta w tej kwestii
05.04.2022, o godz. 13:03
czas czytania: około 4 minut
0

Opiniowanie wniosków, gromadzenie i udostępnianie dokumentacji, prowadzenie analiz umożliwiających ocenę kondycji krakowskich murali, wprowadzanie zmian w polityce muralowej, a także koordynacja współpracy z jednostkami miasta zaangażowanymi w powstawanie murali – tak przedstawia się zakres działań krakowskiego zespołu zadaniowego ds. murali. Członkowie zespołu, w skład którego weszli przedstawiciele miasta oraz eksperci zewnętrzni, w poniedziałek, 4 kwietnia, odebrali powołania z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Kraków to pierwsze miasto w Polsce, które wprowadziło (w grudniu ubiegłego roku) politykę muralową określającą standardy wspierania rozwoju nowych i pielęgnacji najbardziej wartościowych murali w przestrzeni miasta. Polityka jest efektem współpracy miasta z kilkudziesięcioma artystami, kuratorami i badaczami murali.
Celem polityki jest uporządkowanie procedur związanych z podejmowaniem decyzji dotyczących tworzenia nowych i konserwacji istniejących murali, ale również zbudowanie interdyscyplinarnego zespołu (powołanego z inicjatywy Rady Miasta Krakowa), który będzie wspierał miasto w podejmowaniu decyzji jakościowych, technicznych i administracyjnych. To pozwoli wskazywać ciekawe lokalizacje i konteksty istotne dla tożsamości poszczególnych części miasta, a jednocześnie powstrzyma zjawisko nieuregulowanych malowideł o typowo komercyjnym charakterze.

O politykę zadba zespół

Za pomocą polityki muralowej miasto chce przeciwdziałać słabej jakości artystycznej i technicznej murali. O realizację krakowskiej polityki muralowej zadba nowo powołany specjalny zespół ds. murali.

– Zespół ds. murali to wyjątkowa grupa zadaniowa, w działania której, poza przedstawicielami miasta, będą zaangażowani artyści, kuratorzy, badacze i pasjonaci murali, ale też ci, którym na sercu leży wygląd naszego miasta i właściwe zagospodarowanie miejskiej przestrzeni. Liczę, że to szczególne połączenie kompetencji, doświadczenia i troski o miasto, przełoży się na efekty widoczne w przestrzeni Krakowa – mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, który podczas pierwszego spotkana członków zespołu wręczył im akty powołania i życzył dobrego i skutecznego działania dla pożytku Krakowa i jego mieszkańców.

 


Gdańsk: powstają antywojenne murale. Artystyczny wyraz solidarności z Ukrainą [GALERIA]


 

W zespole będzie pracować 21 osób. Poza przedstawicielami wydziałów i jednostek zaangażowanych w troskę o przestrzeń Krakowa, a także kulturę, edukację i promocję stolicy Małopolski, należą do niego również reprezentanci Rady Miasta Krakowa Przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków RMK radna Małgorzata Jantos oraz radny Dzielnicy VII Zwierzyniec Jakub Markowski. Do tego grona dołączyli eksperci zewnętrzni: Sebastian Bożek z Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystyczne (Uniwersytet Pedagogiczny im. K.E.N. w Krakowie), Agata Małodobry z Muzeum Narodowego w Krakowie, Jakub Markowski – radny Dzielnicy VII Zwierzyniec, Marcin Nawrocki z Fundacji Świadoma Przestrzeń, Weronika Plińska z Katedry Nauk o Sztuce przy Instytucie Sztuki i Designu (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), Jacek Szlak – redaktor naczelny portalu Marketing przy Kawie, Piotr Trzepacz – adiunkt w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, Artur Wabik – ekspert w zakresie street artu oraz Alicja Zioło reprezentująca branżę turystyczną. Przewodniczącym zespołu jest Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury, a jego zastępczyniami zostały Agnieszka Łakoma, plastyk miasta oraz Anita Wójcik z Zarządu Budynku Komunalnych w Krakowie.

Nowy zespół będzie działać pilotażowo przez rok. Przez te dwanaście miesięcy zostaną wdrożone rekomendacje zawarte w polityce muralowej, a także zostanie przetestowana ścieżka akceptacji nowych murali i rozstrzygania kwestii w zakresie murali, które już istnieją w przestrzeni Krakowa. Po roku sposób funkcjonowania zespołu zostanie poddany ocenie i weryfikacji.

Zakres działania zespołu ds. murali

Zespół będzie odpowiedzialny za opiniowanie nowych wniosków, a także gromadzenie i udostępnianie dokumentacji związanej z istniejącymi i powstającymi muralami, prowadzenie analiz umożliwiających ocenę aktualnej kondycji krakowskich murali i dokonywanie zmian w polityce muralowej. Będzie też koordynować współpracę z poszczególnymi jednostkami miasta zaangażowanymi w powstawanie murali.

 


Wrocław ma nowy mural. Po zmierzchu ujawnia się na nim wyjątkowa postać


 

Zespół ds. murali będzie działał zgodnie z opracowanym w nowej polityce muralowej schematem oceny, co oznacza, że osoby zgłaszające się z propozycjami nowych murali będą musiały wypełnić szczegółowy formularz odnoszący się miedzy innymi do aspektów technicznych, wartości artystycznej, trwałości i lokalizacji proponowanego muralu. Oceniając zgłoszoną pracę, zespół będzie odnosił się do jakość i wartości artystycznej oraz dotychczasowego dorobku artystycznego twórcy, kontekstu miejsca i interakcji z mieszkańcami, tematu pracy i wpływu na wizerunek miejsca, a także racjonalności budżetu i przyszłych kosztów konserwacji.

Dodatkowe informacje o polityce muralowej miasta można znaleźć tutaj.

źródło: krakow.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

wewo ad2

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023