Na mapie Polski jest 7 nowych miast

Na mapie Polski jest 7 nowych miast
jwo/PAP
03.01.2018, o godz. 8:28
czas czytania: około 2 minut
0

Józefów nad Wisłą, Otyń, Sanniki, Tułowice, Wiślica, Łagów i Radoszyce - te gminy wraz z rozpoczęciem 2018 roku otrzymały status miasta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Od 1 stycznia 2018 r. na administracyjnej mapie Polski pojawiło się siedem kolejnych miast. Rząd zdecydował o przyznaniu tego statusu gminom Józefów nad Wisłą, Otyń, Sanniki, Tułowice, Wiślica, Łagów i Radoszyce. Dzięki temu od początku 2018 roku w Polsce istnieć będzie 930 miast.

Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść jej także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, a także możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Rozporządzenie Rady Ministrów przesądziło, że status miasta z dniem 1 stycznia 2018 roku otrzymały:

  • Józefów nad Wisłą – w gminie Józefów nad Wisłą, w powiecie opolskim, w województwie lubelskim;
  • Otyń – w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim;
  • Sanniki – w gminie Sanniki, w powiecie gostynińskim, w województwie mazowieckim;
  • Tułowice – w gminie Tułowice, w powiecie opolskim, w województwie opolskim;
  • Wiślica – w gminie Wiślica, w powiecie buskim, w województwie świętokrzyskim;
  • Łagów – w gminie Łagów, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim;
  • Radoszyce – w gminie Radoszyce, w powiecie koneckim, w województwie świętokrzyskim.

Pięć z siedmiu nowych miast posiadało już ten status w przeszłości (nie zaliczają się do tej grupy Sanniki i Tułowice). Józefów nad Wisłą posiadał prawa miejskie w latach 1687-1868. Otyń był już miastem w latach 1329-1945, podobnie jak Łagów, który prawa miejskie posiadał w latach 1375-1869, a także Radoszyce (1370-1870). Z kolei Wiślicy prawa miejskie zostały nadane przed 1326 r. – miejscowość utraciła je po powstaniu styczniowym w roku 1869.

Rada Ministrów przesunęła o rok termin zmiany statusu miejscowości Chełmiec. Analizując sprawę, wzięto pod uwagę wątpliwości zasygnalizowane w wystąpieniu radnych gminy Chełmiec dotyczące przeprowadzonych konsultacji. Ponieważ nie zostały one wyjaśnione, MSWiA podtrzymało stanowisko przesunięcia terminu wejścia w życie zmiany dotyczącej nadania statusu miasta. Pozwoli to wszystkim zainteresowanym na ponowną analizę tej kwestii, w tym na rzetelne skonsultowanie z mieszkańcami.

W przeprowadzonych do tej pory konsultacjach 75 proc. mieszkańców miejscowości (sołectwa) Chełmiec było za zmianą statusu (przy frekwencji 54 proc.), jednak w pozostałej części gminy Chełmiec (bez wspomnianego sołectwa) w konsultacjach wzięło udział zaledwie 3 proc. mieszkańców – zdecydowana większość z nich, bo aż 64,77 proc. sprzeciwiła się zmianie statusu miejscowości. Warto dodać, że cała gmina Chełmiec liczy blisko 28 tys. mieszkańców.

Według danych GUS, w 2017 roku istniały w Polsce 923 miasta. Były to 302 gminy miejskie oraz 621 miast położonych w gminach miejsko-wiejskich.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024