Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Na Politechnice Poznańskiej powstanie Centrum Nowych Technologii i Innowacji

Na Politechnice Poznańskiej powstanie Centrum Nowych Technologii i Innowacji
pap/jw
05.10.2023, o godz. 7:55
czas czytania: około 3 minut
0

Na Politechnice Poznańskiej powstanie Centrum Nowych Technologii i Innowacji. Łączny koszt inwestycji wyniesie ok. 220 mln zł. Premier Mateusz Morawiecki podpisał decyzję o przekazaniu obligacji Skarbu Państwa o łącznej wartości 120 mln zł na budowę obiektu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Jak podkreślił w środę na konferencji prasowej rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski: naszym marzeniem było stworzenie Centrum Nowych Technologii i Innowacji, przede wszystkim też hubu kwantowego, który może być naszą domeną i na pewno będzie naszą domeną wspólnie z instytucjami, które otaczają Politechnikę Poznańską wykorzystując sieć internetową PIONIER, która jest połączeniem najlepszych ośrodków europejskich po to, żeby konkurować gospodarczo.

Pierwsze takie centrum w Polsce

Rektor zaznaczył, że technologie kwantowe – nie tylko do rozwiązań informatycznych, ale przede wszystkim w zakresie cyberbezpieczeństwa – są dzisiaj ogromnie ważne.

– Jako, że Politechnika Poznańska jest wiodąca w sztucznej inteligencji, w cyberbezpieczeństwie, to tworzone Centrum Nowych Technologii i Innowacji będzie na pewno miejscem rozwoju technologii i konkurencyjności gospodarki polskiej i gospodarki europejskiej w połączeniu z państwami nas otaczającymi – wskazał.

Dodał, że dodatkowo w Centrum będą rozwijać się inne specjalności, w tym m.in. w zakresie energetyki odnawialnej, energetyki jądrowej.

– Będzie to też miejsce do generowania startupów i innowacyjnych technologii, spółek celowych. Ma to być miejsce komercjalizacji transferu technologii; jako jedna z nielicznych wiodących uczelni w Polsce takiego Centrum nie mieliśmy – zaznaczył.

Dofinansowanie państwa

Łączny koszt inwestycji ma wynieść 220 mln zł. W trakcie konferencji prasowej symboliczny czek na dofinansowanie tej inwestycji kwotą 120 mln zł – w postaci obligacji Skarbu Państwa – wręczyła rektorowi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz.

Wiceminister podkreśliła, że aby było możliwe powstanie na kampusie Politechniki Poznańskiej nowego Centrum uczelnia musiała uzyskać wsparcie zewnętrzne. – Wczoraj wieczorem pan premier Mateusz Morawiecki podpisał przekazanie dla Politechniki Poznańskiej obligacji skarbu państwa w wysokości 120 mln zł – poinformowała.

Emilewicz wyraziła nadzieję, że nowe Centrum podniesie atrakcyjność i jakość politechniki, sprawi że rzeczywiście najciekawsi, najzdolniejsi absolwenci będą w kolejnych latach przychodzić na Politechnikę Poznańską. Nie tylko przychodzić po to, żeby ukończyć tutaj studia, ale także rozwijać się dalej i swoje produkty wprowadzać na rynek.

Potencjał Politechniki

Emilewicz podkreśliła, że z Politechniką Poznańską współpracuje już od długiego czasu. Przypomniała, że już dwa lata temu rozmawiała z rektorem PP, który wskazywał jej, że technologie kwantowe stale się rozwijają i „byłoby bardzo niedobrze gdyby Polska nie uczestniczyła w tej kolejnej rewolucji cyfrowej, technologicznej”.

Dodała, że rektor pokazywał potencjał Politechniki Poznańskiej i poznańskiego środowiska akademickiego. – Tradycje w Poznaniu są, ale jest także nowoczesność, jest także to co tu i teraz. I ta chęć i gotowość współpracy w zakresie technologii kwantowych zmaterializowała się dwa lata temu podpisaniem porozumienia, umowy z IBM-em, który wraz z PP, z poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza przygotował i wdraża już program nauczania, przygotowania kadr tak naprawdę do tego, aby można było technologie kwantowe w Polsce rozwijać. Ale przecież nie chodziło tylko o kadrę i pan rektor na tyle sugestywnie przekonywał przede wszystkim pana ministra Czarnka, pana premiera Mateusza Morawieckiego, żeby zrealizować marzenie o tym, aby technologie kwantowe rozwijały się nie tylko w salach dydaktycznych, ale i materialnie potrzebne są oczywiście ku temu środki na to aby takie Centrum powstało – mówiła.

Rektor zaznaczył na konferencji, że budynek Centrum Nowych Technologii i Innowacji jest już projektowany, ma być zlokalizowany obok nowego rektoratu. Dodał, że budowa Centrum – od momentu rozpoczęcia prac budowlanych – ma potrwać ok. dwóch lat. Wyraził nadzieję, że w roku 2026-2027 powinniśmy realnie tam pracować i rozwijać te technologie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024