Unia Europejska ma monetarną strefę euro, a nad Zalewem Wiślanym w tegorocznym sezonie letnim funkcjonować będzie dukatowa strefa BRYZY. W dziewięciu miastach i gminach tworzących Komunalny Związek Gmin Nadzalewowych (Braniewo, Elbląg, Frombork, Krynica Morska, Nowy Dwór Gdański, Stegna, Sztutowo, Tolkmicko) Mennica Polska SA wprowadzi do lokalnego obiegu promocyjne dukaty lokalne o nazwie “BRYZA”.

Emisja obejmuje dwa nominały dukatów – "4 BRYZY" i "7 BRYZ". Rozpoczynają one przewidywaną na trzy lata serię emisyjną nadzalewowych dukatów o tematyce "Rośliny chronione Zalewu Wiślanego".

Współczesne dukaty lokalne, wykreowane przez Mennicę Polską, nawiązują do historycznych tradycji bicia monet przez lokalnych władców oraz mennictwa miejskiego opartego na przywilejach królewskich. Obecnie dukat lokalny to przede wszystkim atrakcyjne narzędzie promocyjne, które gwarantuje osiągnięcie zamierzonych celów informacyjnych i promocyjnych w mediach oraz wśród turystów i społeczeństw lokalnych.

W tym roku dukaty lokalne wyemituje ponad 20 miast. Ale "BRYZY" to pierwsza i jedyna do tej pory emisja o tak szerokim zasięgu terytorialnym. Przez trzy miesiące nadzalewowe dukaty będą w obiegu równocześnie w kilkunastu miejscowościach na terenie Mierzei Wiślanej, Żuław i Wysoczyzny Elbląskiej.

Dukaty są nie tylko atrakcyjną pamiątką dla turystów, ale także cenionym walorem numizmatycznym, coraz chętniej kolekcjonowanym przez zbieraczy. Emisja "BRYZ" już wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród kolekcjonerów. 

Awers obu dukatów ma jednolity wzór. Zawiera nazwę emitenta, którym jest Komunalny Związek Gmin Nadzalewowych, oraz nazwy wszystkich miast i gmin nadzalewowych. Oryginalny i nowatorski w polskiej praktyce menniczej projekt awersu opracował Robert Kotowicz, wybitny twórca sztuki medalierskiej, autor projektów wielu polskich i zagranicznych monet obiegowych i kolekcjonerskich.

Rewers dukata "4 BRYZY" przedstawia kwiat kruszczyka sinego – jednego z polskich storczyków. Kruszczyki, rośliny ginące i objęte ochroną, występują w regionie nadzalewowym, m.in. w lasach Wysoczyzny Elbląskiej. Rewers "7 BRYZ" prezentuje inną roślinę chronioną – mikołajka nadmorskiego występującego m.in. na Mierzei Wiślanej. Projekty rewersów obu dukatów są dziełem znanego medaliera i rzeźbiarza Tadeusza Tchórzewskiego, projektanta wielu monet obiegowych i kolekcjonerskich NBP.

Dukat "7 BRYZY" różni się od "4 BRYZ" okrągłym otworem wybitym w centralnym punkcie krążka. Dotychczas w historii polskiego mennictwa, tylko raz wybita została taka "moneta z dziurką" – była to moneta 2 zł z 2003 r. poświęcona Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Nakład tegorocznych dukatów nadzalewowych jest bardzo ograniczony. Mennica Polska wybiła 50 tys. sztuk "4 BRYZ" oraz 20 tys. sztuk "7 BRYZ". Oprócz mosiężnych dukatów obiegowych ukażą się także – w nakładzie limitowanym – pamiątkowe dukaty kolekcjonerskie ze srebra. We wszystkich gminach nadzalewowych uruchomione będą punkty wymiany, w których dukaty będzie można dostać za złotówki. 

Przez okres obowiązywania emisji – od 5 lipca do 30 września br. – w sklepach i punktach usługowych oznakowanych specjalnymi nalepkami dukaty te będą honorowane jako "środek płatniczy" dla turystów odwiedzających miejscowości nad Zalewem Wiślanym.

Źródło: zalew.org.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj