Spychalski, który w czwartek był gościem radia Wnet, został zapytany o doniesienia medialne, że prezydent Andrzej Duda nosi się zamiarem zawetowania nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej i że najbardziej prezydentowi nie odpowiada przeniesienie nadzoru nad leśnictwem do resortu rolnictwa.
„Rzeczywiście są do tej ustawy wątpliwości pana prezydenta” – przyznał rzecznik prezydenta i dodał, że dokonano dogłębnej analizy. “Z całą pewnością dzisiaj taka decyzja prezydenta w stosunku do tej ustawy zapadnie” – poinformował.
Jak podkreślił Spychalski, nowela nie dotyczy tylko kwestii przeniesienie nadzoru nad leśnictwem do resortu rolnictwa, bo jest dalece szersza. “Ona obejmuje materie także innych działów administracji rządowej. Obejmuje kwestie związaną z przeniesieniem podsekretarzy stanu do służby cywilnej – to jest bardzo istotna, strukturalna zmiana w rządzie” – dodał.
„Wątpliwości rzeczywiście co do tej ustawy pana prezydenta są, dlatego ta analiza jest tak głęboka i stąd prezydent w ciągu tych 21 konstytucyjnych dni nad tą ustawą się pochyla” – podkreślił rzecznik.
Sejm 17 grudnia ub.r. odrzucił wniosek Senatu o odrzucenie noweli ustawy o działach.
Nowelizacja ta jest konsekwencją ubiegłorocznej reorganizacji Rady Ministrów i zmniejszenia liczby resortów. Według zapowiedzi polityków PiS, ma usprawnić funkcjonowanie rządu. Przewiduje m.in. wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu.
Nowelizacja zakłada też utworzenie Narodowego Centrum Sportu, które przejmie część obowiązków dotychczasowego Ministerstwa Sportu.
Ponadto nowela zakłada przeniesienie podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i ministerstwach do korpusu Służby Cywilnej.
Podczas prac w Senacie zwracano uwagę, że nowela wprowadza „tylnymi drzwiami” możliwość wyższego wynagradzania podsekretarzy stanu, a zatem także parlamentarzystów, których wynagrodzenia związane są z wysokością pensji podsekretarzy stanu.
Ustawa o działach administracji rządowej z 1997 r. (wielokrotnie nowelizowana) umożliwia tworzenie nowych ministerstw na podstawie rozporządzeń, bez konieczności zmiany ustawy. Warunkiem jest podporządkowanie nowo utworzonemu resortowi konkretnych, wymienionych w ustawie działów. Jeżeli jednak rząd planuje w inny sposób rozdysponować zadania należące do jednego działu, wówczas niezbędna jest nowelizacja ustawy.
W wyniku rekonstrukcji rządu przeprowadzonej na początku października 2020 r., liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a ich kompetencje przekazano innym – wcześniej istniejącym lub nowo powołanym – ministerstwom.
Komentarze (0)