Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy dot. afery odpadowej. Wyjaśnień ma udzielić wiceprezydent Olszewski

Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy dot. afery odpadowej. Wyjaśnień ma udzielić wiceprezydent Olszewski
MŁ/PAP
03.03.2023, o godz. 8:12
czas czytania: około 2 minut
0

W piątek (3 marca 2023) o godz. 18 rozpocznie się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy w sprawie tzw. afery śmieciowej. Sesja została zwołana na wniosek radnych PiS w związku z zatrzymaniem przez CBA sekretarza miasta Włodzimierza Karpińskiego. Radni oczekują wyjaśnień. Ma ich udzielić wiceprezydent Michał Olszewski - podał ratusz.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Porządek obrad piątkowej, nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy przewiduje informacje prezydenta miasta nt. nieprawidłowości organizacji odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych oraz o obecnej sytuacji w spółce Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, a także zagrożeń korupcyjnych w strukturach miejskich.

Będzie kontrola organizacji przetargów “odpadowych”?

Procedowany ma być też projekt uchwały Rady Warszawy w sprawie kontroli organizacji przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w latach 2020-2022.O zwołanie nadzwyczajnej sesji klub radnych PiS wystąpił do przewodniczącej Rady Warszawy w poniedziałek (wniosek o zwołanie sesji), w związku z zatrzymaniem przez CBA sekretarza miasta, byłego ministra skarbu w rządzie PO-PSL Włodzimierza Karpińskiego.Oto planowany porządek obrad podczas piątkowej sesji:

  • Informacja Prezydenta m.st. Warszawy nt. nieprawidłowości organizacji odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych i ich konsekwencji dla mieszkańców Warszawy.
  • Informacja Prezydenta m.st. Warszawy nt. obecnej sytuacji w spółce Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.
  • Informacja Prezydenta m.st. Warszawy nt. zagrożeń korupcyjnych w Urzędzie Miasta i spółkach miejskich i sposobach przeciwdziałania tym zagrożeniom.
  • Projekt uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie zlecenia Komisji Rewizyjnej Rady m.st. Warszawy kontroli prawidłowości organizacji przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w m.st. Warszawie organizowanych w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w latach 2020-2022. druk nr 2848
  • Zamknięcie sesji.

Do 12 lat więzienia

Karpiński został zatrzymany w śledztwie dotyczącym załatwiania kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie. Były minister był prezesem tej spółki w latach 2019-2021. W kwietniu 2021 roku wygrał konkurs na sekretarza miasta. Usłyszał zarzuty przyjęcia prawie 5 mln zł łapówki w związku z procedurą wyłaniania firm, które uczestniczą w procesie odbioru śmieci na terenie Warszawy. Grozi mu do 12 lat więzienia. Został tymczasowo aresztowany. Nie przyznaje się do winy.

Kontrakty warte 600 mln zł

W ramach tego samego śledztwa na początku lutego został zatrzymany m.in. Rafał Baniak. Były wiceminister skarbu również nie przyznaje się do winy – usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy. Są one związane z ustawianiem kontraktów z warszawskim MPO wartych 600 mln zł. W tej sprawie łącznie podejrzanych jest 14 osób.

Czy Rafał Trzaskowski będzie na nadzwyczajnej sesji?

Jak podkreślił szef warszawskiego klubu radnych PiS Dariusz Figura, radni liczą, że prezydent Rafał Trzaskowski podczas sesji odpowie na wszelkie pytanie związane z tzw. aferą śmieciową.

“Nie wiem, czy prezydent Trzaskowski będzie na Radzie Miasta” – powiedziała PAP rzeczniczka ratusza Monika Beuth. “Z całą pewnością informacji na temat gospodarowania odpadami udzieli radnym wiceprezydent Michał Olszewski, który zajmuje się tymi kwestiami” – dodała.

 


Kto przejął obowiązki Włodzimierza Karpińskiego? Jest zarządzenie Prezydenta Warszawy


 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024