– Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy odbędzie się w ustawowym terminie – powiedziała PAP przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. Ustawowy termin wynosi 7 dni. Sesja będzie dotyczyła m.in. zatrzymania Włodzimierza Karpińskiego.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości jak również posłowie Solidarnej Polski zażądali zwołania nadzwyczajnej sesji rady Warszawy w związku z zatrzymaniem przez CBA sekretarza miasta, byłego ministra skarbu w rządzie PO Włodzimierza Karpińskiego. Radni PiS złożyli już w tej sprawie wniosek.

Chcą wyjaśnień prezydenta Warszawy…

Szef warszawskiego klubu radnych PiS Dariusz Figura zaznaczył, że radni chcą wyjaśnień prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na temat nieprawidłowości w organizacji przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów oraz wyjaśnień co do sytuacji w miejskiej spółce MPO, która jest w nieustannym kryzysie. “Będziemy w końcu chcieli wyjaśnień w sprawie procedur antykorupcyjnych w ratuszu i spółkach miejskich” – dodał.

Przypomniał, że zatrzymany Włodzimierz Karpiński był wcześniej prezesem MPO, a potem został sekretarzem miasta. “Jego wpływ na sprawy Warszawy się wyraźnie zwiększył” – dodał.

…i kontroli komisji rewizyjnej

Radni chcą też kontroli Komisji Rewizyjnej w sprawie przetargów MPO. “Taka sesja powinna być zwołana w terminie 7 dni od złożenia wniosku. Zakładam, że najpóźniej odbędzie się w poniedziałek. To jest decyzja przewodniczącej Rady Warszawy” – zaznaczył Figura.

“Sesja zostanie zwołana w ustawowym terminie” – potwierdziła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

“My jesteśmy gotowi jeszcze dziś czy jutro pracować nad wyjaśnieniem tej afery. Jesteśmy przekonani, że każdy uczciwy radny poprze jak najszybsze tempo procedowania porządku obrad zaproponowanego przez radnych PiS” – powiedział lider warszawskich struktur PiS. ” Jesteśmy do tej sesji przygotowani” – dodał.

W oczekiwaniu na reakcję

Podkreślił, że nadal nie ma reakcji ze strony prezydenta Warszawy, co jest niepokojącą informacją dla mieszkańców Warszawy.

Sekretarz m.st. Warszawy, były minister skarbu w rządzie PO, został zatrzymany na polecenie śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Katowicach w śledztwie dotyczącym m.in. korupcji i powoływania się na wpływy.

Karpiński został dowieziony przez CBA do siedziby śląskiego wydziału PK wczesnym popołudniem. Usłyszy zarzuty i zostanie przesłuchany w charakterze podejrzanego. Nie wiadomo, jak długo to potrwa – będzie to zależało od tego, ile czasu potrwa składanie przez niego wyjaśnień. Po przesłuchaniu prokuratura podejmie decyzję w sprawie ewentualnych środków zapobiegawczych.


Funkcjonariusze CBA zatrzymali dziś byłego ministra skarbu państwa. Sprawa dotyczy kontraktów w stołecznym MPO


 

Na krótko przed przesłuchaniem Karpińskiego reprezentujący go mec. Michał Królikowski oświadczył w rozmowie z PAP, że jego klient “na tym etapie wyraża zdziwienie stawianymi zarzutami”. Przekazał też, że jego klient zgadza się na podawanie nazwiska i publikowanie wizerunku.

Karpiński został zatrzymany śledztwie, w ramach którego na początku lutego został zatrzymany b. wiceminister skarbu Rafał Baniak, a także Artur P., Wojciech S. oraz Waldemar K. Były wiceminister skarbu oraz dwaj przedsiębiorcy są podejrzani o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie.

Baniak usłyszał w śląskim wydziale PK zarzuty m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy. Decyzją sądu on i dwaj przedsiębiorcy zostali aresztowani na trzy miesiące. Jak informował jego pełnomocnik, były wiceminister nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Czytaj więcej

Skomentuj