Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Nagroda dla wynalazczyni ultracienkich perowskitów

Nagroda dla wynalazczyni ultracienkich perowskitów
pap/KK
09.07.2024, o godz. 18:18
czas czytania: około 1 minuty
0

Wynalazczyni Olga Malinkiewicz, jako pierwsza Polka w historii, zdobyła European Inventor Award – wyróżnienie przyznawane przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). We wtorek na Malcie fizyczka odebrała nagrodę za technologię drukowania ogniw słonecznych na ultracienkich perowskitach. Jako najszybciej rozwijające się na świecie odnawialne źródło energii, zwiększanie mocy słonecznej jest kluczowe dla dyrektywy UE w sprawie odnawialnych źródeł energii, zgodnie z którą OZE powinny stanowić 45% całkowitego zużycia energii w UE do 2030 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i dyrektorka technologiczna firmy Saule Technologies, została wyróżniona wraz z zespołem w kategorii “małe i średnie przedsiębiorstwa” (SMEs). Pokonała konkurentów z Finlandii i Francji za sprawą „technologii energii słonecznej wykorzystującej opłacalne i przyjazne dla środowiska perowskitowe ogniwa słoneczne” – jak napisano w uzasadnieniu werdyktu. Olga Malinkiewicz jest wynalazczynią metody wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów, a firma Saule Technologies – pierwszą firmą na świecie, która rozpoczęła ich produkcję.

Europejskie wyróżnienie dla Polki

European Inventor Award to wyróżnienie przyznawane corocznie od 2006 roku przez Europejski Urząd Patentowy (EPO). Laureatami są naukowcy i inżynierowie, których „wynalazki pomagają rozwijać technologię i znacząco polepszają jakość życia”.

Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Śródziemnomorskim Centrum Konferencyjnym (Mediterranean Conference Centre) w Valletcie na Malcie.

Perowskity to duża grupa minerałów o sześciennej strukturze krystalicznej. Grupę tę nazwano od naturalnego minerału perowskitu – tytanianu (IV) wapnia CaTiO3. Minerał ten z kolei zyskał nazwę na cześć Lwa Pierowskiego, XIX-wiecznego rosyjskiego geologa. Ogniwa perowskitowe – uznawane przez wielu ekspertów za przyszłość fotowoltaiki – stanowią lżejsze, bardziej wydajne i tańsze materiały solarne niż powszechne stosowane obecnie ogniwa krzemowe.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024