Wczoraj minister środowiska Maciej Nowicki wręczył doroczne nagrody za szczególne osiągnięcia naukowo–badawcze w zakresie ochrony, kształtowania i użytkowania środowiska oraz jego zasobów.

Minister Maciej Nowicki pogratulował wszystkim, którzy uhonorowani zostali tegorocznym odznaczeniem, za wkład w naukę polską związaną z ochroną środowiska. – Jako naukowiec cieszę się, że mogę wręczać tego rodzaju nagrody – powiedział minister Nowicki. Dodał, że  bez nauki społeczeństwo jest pozbawione myśli i perspektyw rozwoju, szczególnie w XXI wieku – wieku nauki. – Te państwa które nie rozumieją czym jest nauka dla społeczeństwa będą zostawać w tyle. Rozwój oparty na wiedzy jest teraz najważniejszy dla całego naszego społeczeństwa.

Nagroda Ministra Środowiska jest prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym corocznie, od ponad dwudziestu lat. W tym roku minister Nowicki podjął decyzję o zmianie zasad konkursu i dopuszczeniu do niego tylko tych prac, wyróżniających się efektami naukowymi, gospodarczymi i społecznymi, które zostały zastosowane w praktyce.

Indywidualne nagrody za całokształt działalności nakowo-badawczej Minister przyznał  dr. hab. inż. Stanisławowi Witczakowi z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz dr hab. inż. Elżbiecie Niemirycz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Nagrodę za szczególne osiagnięcia naukowo-badawcze zdobyła Tabela stratygraficzna Polski, opracowana przez zespół naukowców z Państwowego Instytutu Geologicznego, program Restytucji jodły pospolitej w Karkonoskim Parku Narodowym oraz metoda katalitycznej redukcji emisji podtlenku azotu z instalacji kwasu azotowego wdrożona w firmie ANWIL S.A. we Włocławku.

źródło: mos.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj