Laureaci tegorocznego konkursu „Zielone Miasta – w stronę przyszłości!” otrzymali od wiceministra środowiska Sławomira Mazurka statuetki za najlepsze rozwiązania w infrastrukturze miejskiej służące ochronie środowiska.

Nagrodą dla zwycięskich miast jest także udział w wizycie studyjnej w jednym z trzech miast europejskich: Ljubljanie, Nantes lub Nijmegen – finalistach konkursu Komisji Europejskiej “Zielona Stolica Europy”.

Wiceminister Sławomir Mazurek podziękował wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i pogratulował „zielonym miastom” nagrodzonych i wyróżnionych rozwiązań.

Cieszę się, że ten konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem z Państwa strony. To pokazuje kierunek prośrodowiskowych działań podejmowanych w wielu polskich gminach i miastach, kierunek w którym trzeba podążać. Gratuluję dotychczasowych osiągnięć i życzę, aby działania dotyczące ochrony środowiska i poprawy jakości życia były doceniane przez społeczność lokalną.

„Zielone miasta” to konkurs, którego celem jest promowanie nowoczesnej i przyjaznej środowisku polityki miejskiej. W tegorocznej, drugiej już edycji zwyciężyły trzy miasta: Bieruń, Nakło nad Notecią i Poznań. Przyznano też sześć wyróżnień dla Lubina, Zabrza, Kępic, Krakowa, Janowa Lubelskiego i Kielc. Z kolei do rywalizacji o nagrodę zgłosiło się 248 uczestników, czyli ¼ wszystkich miast w Polsce. Projekty były oceniane w 3 kategoriach: środowisko a zdrowie, oszczędzanie zasobów oraz edukacja ekologiczna.

Więcej informacji o nagrodzonych i wyróżnionych „zielonych miastach” na stronie konkursu.

Konkurs „Zielone miasta” wzorowany jest na koncepcji „Zielonej Stolicy Europy” (European Green Capital), stworzonej przez Jüri Ratasa, ówczesnego burmistrza Tallina w Estonii w 2008 roku.  Idea ta ma na celu całościowe ulepszenie stanu środowiska miejskiego poprzez takie działania jak: powiększania terenów zielonych, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami, zrównoważonego transportu czy ograniczenia hałasu.

Do tej pory odbyło się sześć edycji konkursu „Zielona Stolica Europy”, w ramach których laureatami zostały: Sztokholm, Hamburg, Vitoria, Nantes, Kopenhaga i Bristol.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj