Z Tomaszem Wachowiakiem, założycielem Forum Dyskusyjnego „Wodociągów Polskich” oraz współorganizatorem Międzynarodowych Targów Infrastruktura Wodno-Ściekowa, rozmawia Ewa Gosiewska.

Skąd nagła inicjatywa stworzenia nowych targów dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej? Czy obecna oferta jest niewystarczająca?

Do tej pory imprezami targowymi dla środowiska w Polsce były Targi ekologiczne POL-EKO oraz bydgoskie Targi WOD-KAN. Międzynarodowe Targi Infrastruktura Wodno-Ściekowa są tak naprawdę drugą ściśle branżową imprezą, organizowaną wyłącznie dla środowiska wodociągowego. Październikowy termin tej wystawienniczej imprezy jest okresem finalizacji projektów i planów inwestycyjnych oraz remontowych na następny rok. Mamy świadomość, że przyszły rozwój gospodarczy państw będą wytyczały przedsięwzięcia w ochronie środowiska i wychodzimy naprzeciw temu wyzwaniu.

CCJ 300 x 250

Czym więc nowa impreza będzie się różnić od dotychczasowych? Co może okazać się szczególnie atrakcyjne dla wystawców? Dlaczego właśnie Kielce?

Całą oprawę logistyczną przedsięwzięcia prowadzić będzie Firma Targi Kielce, a Forum Dyskusyjne bierze na swoje barki to, do czego zostało stworzone i co robi najlepiej. Dlatego równolegle z imprezą targową pragniemy rozpocząć trzydniowe coroczne spotkania uczestników Forum w znacznie szerszym gronie i w nieco odmienionej oprawie, której integralnym uzupełnieniem będą koleżeńskie wieczorki. Kielce to bardzo interesujące miasto dla tego rodzaju imprez z korzystną lokalizacją i dobrymi drogami dojazdowymi oraz jednym z najlepszych w Polsce zespołów obiektów targowo-konferencyjnych.

Czy cykl seminariów w Kielcach będzie formułą przypominał spotkania konsultacyjne organizowane przez Forum?

Uczestnikami spotkań będzie kilkaset firm wodociągowo-kanalizacyjnych z całego kraju. Wykładowcami na spotkaniach będą osoby znane z naszych cyklicznych spotkań – prawnicy branżowi, technologowie, pracownicy naukowi uczelni wyższych. Szczególny nacisk położymy na praktyczne aspekty aktualnej problematyki przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Ponadto zaprosimy do współpracy firmy komercyjne, które (co nie wszyscy doceniają) mają zgromadzony bardzo duży kapitał doświadczeń z wielu obiektów w Polsce. Jak zwykle ostatecznie tematyka będzie uzależniona od potrzeb samych wodociągowców, dla których tak naprawdę jest ta impreza. Pomocna nam będzie niewątpliwie analiza problematyki dyskusji na jedynych w Polsce prowadzonych przez Forum zamkniętych listach dyskusyjnych, gromadzących blisko 600 osób z przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.

W ulotkach informacyjnych piszecie, że Targi mają służyć m.in. integracji środowiska „wodociągowców”. Te same idee przyświecają organizatorowi targów WOD-KAN – Izbie Gospodarczej Wodociągi Polskie. Takie przesłanie można znaleźć na ich stronie internetowej. Chodzi zatem o inne pojęcie integracji?

Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich to nie tylko spotkania, szkolenia, konferencje, wydawnictwa i jedyny w Polsce tak bogaty branżowy portal internetowy, ale nade wszystko szerokie, niezmiernie cenne kontakty. Kontakty pomiędzy przedstawicielami przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, samorządowcami, dostawcami urządzeń i usług z branży wod-kan, teoretykami i praktykami, innymi słowy – sympatykami, a nawet przyjaciółmi Forum. Naszym celem, poza samą imprezą targową, jest także edukacja przyszłych, profesjonalnych wodociągowców. Stąd zdecydowaliśmy się zaprosić do udziału w Targach nie tylko przedsiębiorstwa wod-kan i przedstawicieli firm branżowych, ale także wyższe uczelnie, dając im możliwość wystawiania się na Targach. To pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce. Dążymy do tego, by to spore przedsięwzięcie stało się najlepszą z możliwych okazją do spotkań i wymiany doświadczeń tych wszystkich, którzy uczestniczą w rozwoju branży.

Nie obawiacie się zarzutów, że zamiast integrować, powodujecie rozłam i podział firm branżowych na lojalne wobec bydgoskich targów oraz otwarte na „nowy powiew”?

Ależ zupełnie nie o to chodzi. Targi te będą odbywały się w zupełnie innym terminie oraz w zupełnie innym rejonie Polski. Druga ściśle branżowa, a jednocześnie duża, międzynarodowa impreza targowa z pewnością przyda się środowisku. A jak każda nowa oferta przyczyni się do większej eskalacji pomysłów i podnoszenia jakości usług poprzez konkurencję. Środowisko branżowe może tylko na tym zyskać, a nie stracić. Ideą każdych targów jest chęć stworzenia dla wystawców możliwości jak najlepszej prezentacji oraz bezpośredniego kontaktu z branżą i taką oceną będą się kierowali potencjalni wystawcy, a nielojalnością wobec konkretnych organizatorów targów.

Czy przewidziane są nagrody dla najlepszych produktów prezentowanych na Targach?

Oczywiście, że tak. Jak na każdych targach będą wręczane nagrody i wyróżnienia. Powiem tylko, że przy tworzeniu swoistej „polityki” nagród biorą udział osoby znane, lubiane i szanowane w środowisku, tworzące komitet organizacyjny i honorowy. Już wkrótce będziemy prezentować te komitety.

O imprezie zrobiło się głośno. Czy faktycznie odzew na ofertę jest zadowalający dla organizatorów? Czy zanosi się na to, że targi kieleckie będą imprezą cykliczną?

Z całą pewnością będzie to impreza cykliczna. Odzew jest o wiele większy niż się tego spodziewaliśmy. Spotykamy się z objawami sympatii, poparcia, często natychmiastowych deklaracji współpracy i uczestnictwa. Nie ukrywam też, że jest kilka osób, które są nieprzechylne nowym pomysłom oraz inicjatywom w branży i prowadzą kampanię negatywną – również wobec targów kieleckich. Myślę jednak, że w obecnym świecie we wszystkim najbardziej liczy się pomysł, jakość i solidność. Każdy, kto zna Targi Kielce oraz Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich, wie, czego się można po nas spodziewać, i to jest bezpośredni powód, który, mam nadzieję, sprawi, że ta impreza odniesie sukces i na stałe wpisze się w kalendarz imprez wodociągowców.

Wywiad ukazał się w marcowym numerze miesięcznika "Wodociągi-Kanalizacja" (3/2008)

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj