Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Najdłuższy odwiert geotermalny na świecie powstaje w Polsce

Najdłuższy odwiert geotermalny na świecie powstaje w Polsce
26.09.2022, o godz. 14:13
czas czytania: około 2 minut
0

Ukończenie inwestycji planowane jest na 2025 rok, kiedy to do mieszkańców gmin Szaflary i Nowy Targ popłynie woda podgrzewana czystą energią ziemi. Wszystko dzięki rekordowemu odwiertowi geotermalnemu, głębokiemu na 7 kilometrów. Dotychczas na świecie dłuższe są tylko niektóre odwierty naftowe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Najdłuższy odwiert geotermalny to inwestycja, która ma kosztować ponad 107 mln. zł. Małopolska gmina Szaflary, po wykonaniu niezbędnej dokumentacji i badań geofizycznych, otrzymała całościowe finansowanie inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To możliwe, ponieważ geotermia to odnawialne źródło energii przyjazne dla środowiska i klimatu, a sam odwiert ma także charakter badawczy. Pomoże ustalić wielkość podziemnego zbiornika gorących wód tzw. Niecki Podhalańskiej i potencjał jego dalszego wykorzystania.

 

Skorzysta kilka miejscowości

Z ciepła wód termalnych będą mogli skorzystać mieszkańcy nie tylko Szaflar, ale także Bańskiej Niżnej, Zaskala i Boru, a dzięki sieci MPEC trafi ono również do odbiorców w Nowym Targu. Przedstawiciele gminy Szaflary podpisali już umowy z wykonawcą jednego z najgłębszych odwiertów geotermalnych na świecie, zapewniony jest także nadzór geologiczny i naukowy nad przedsięwzięciem. Na razie wiadomo, że na głębokości ok. 6 kilometrów geolodzy spodziewają się rezerwuaru wody o temperaturze ok. 180 stopni C.

Znane od wieków

Energia geotermalna to naturalne ciepło wnętrza Ziemi, zgromadzone w skałach i wypełniających je płynach. Ludzie od wieków wykorzystywali to zjawisko. Zbiorniki gorącej wody służyły np. do kąpieli leczniczych, a od kilkudziesięciu lat dostarczają także ciepło i energię elektryczną. Energia wytwarzana w instalacjach geotermalnych jest czysta i przyczynia się do redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024