Największa małopolska inwestycja wod-kan zakończona

Największa małopolska inwestycja wod-kan zakończona
mat
12.11.2015, o godz. 14:14
czas czytania: około 2 minut
0

Sądeckie Wodociągi podsumowały wartą 338 mln zł inwestycje wodociągowo-ściekową. Największy w regionie i całej Małopolsce projekt unijny zapewnił dostęp do bezpiecznej i dobrej wody 8 tysiącom nowych klientów oraz dał możliwość nieuciążliwego dla środowiska odprowadzania ścieków prawie 19 tysiącom mieszkańców regionu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Polskie inwestycje wodociągowe są na najwyższym poziomie europejskim i światowym. Staliśmy się poligonem, na którym wprowadza się najnowocześniejsze technologie – powiedział podczas konferencji podsumowującej sądecki projekt Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.

W ramach przedsięwzięcia powstały 174 km sieci kanalizacyjnej i 70 km sieci wodociągowej, zmodernizowano 10 km kolektorów kanalizacyjnych i wodociągowych. Ponadto spółka Sądeckie Wodociągi rozbudowała i zmodernizowała Stację Uzdatniania Wody w Starym Sączu, która obecnie spełnia najwyższe europejskie standardy.

Korzyści płynące z inwestycji są wielorakie zarówno dla mieszkańców Sądecczyzny jak i dla samej spółki-inwestora, która otrzymuje nowoczesną infrastrukturę. Zwiększenie obszaru sieci pozwala na pozyskanie szerokiej rzeszy nowych klientów. Tysiące rodzin rozstaje się teraz z uciążliwością związaną z wywożeniem zawartości szamb. Ograniczone zostało także nielegalne odprowadzanie ścieków do środowiska naturalnego. Co ważne mieszkańcy nie powinni się teraz obawiać wzrostu kosztów w domowym budżecie, gdyż metr sześcienny odprowadzanych ścieków w Sądeckich Wodociągach kosztuje trzy, cztery razy mniej niż ten sam metr wywożony wozem asenizacyjnym.

Poza największym, sztandarowym projektem pn. „Modernizacja i rozbudowa systemu gospodarki wodno-ściekowej Miasta Nowego Sącza z przyległymi terenami gmin sąsiednich”, spółka prowadzi jeszcze trzy mniejsze zadania. – Prace są realizowane na terenie Nowego Sącza oraz gmin: Stary Sącz, Kamionka Wielka i Nawojowa – mówił Janusz Adamek, prezes Spółki Sądeckie Wodociągi.

Po zakończeniu przedsięwzięć 98% mieszkańców aglomeracji Nowy Sącz będzie miało dostęp do sieci kanalizacyjnej. Podobnie kształtuje się obszar objęty siecią wodociągową. – Do sieci kanalizacyjnej przyłączyło się około 80% mieszkańców, a do sieci wodociągowej ponad 60%. Ze względu na to, że prowadzimy dwa dodatkowe zadania w dzielnicy Helena w Nowym Sączu i Przysietnicy w gminie Stary Sącz, efekt ekologiczny mamy osiągnąć nie do końca tego roku, ale do czerwca 2016 r. – informuje Janusz Adamek. – Tempo, jakie w tej chwili obserwujemy, jeśli chodzi o przyłączanie się mieszkańców do sieci, liczbę zawieranych umów i dokonywanych odbiorów pozwala powiedzieć, że efekt ekologiczny osiągniemy.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024