Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Narodowe Święto Niepodległości wśród kwiatów i drzew

Narodowe Święto Niepodległości wśród kwiatów i drzew
R.G.
10.11.2022, o godz. 12:37
czas czytania: około 5 minut
0

Zazwyczaj, przypadające na 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości, obchodzimy składając bukiety, wieńce i wiązanki ciętych kwiatów w lokalnych miejscach pamięci, czy też pod pomnikami. I nie ma w tym niczego złego, bo każda forma upamiętniania zasług naszych poprzedników i przodków jest dobra. Są jednak przykłady upamiętnień zasługujące na szczególną popularyzację. Jest tak, ponieważ wiążą się one z pozostawianiem trwałego i bardzo wartościowego śladu w postaci nasadzeń drzew, czy też innego rodzaju roślinności. Poniżej przywołujemy kilka inspirujących przykładów z ostatniego czasu, ze świadomością tego, że każde nasadzenie roślin to trwała i zawsze korzystna dla nas zmiana.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Pierwszym z przykładów inicjatyw związanych z uczczeniem Narodowego Święta Niepodległości poprzez nasadzenia drzew,  jest wydarzenie „#RośnijMY razem”, organizowane przez władze samorządowe Gorzowa Wielkopolskiego.

#RośnijMY razem w Gorzowie Wlkp.

– By wziąć udział w akcji, rodzice maluchów urodzonych w Gorzowie, w roku 2021 i 2022, musieli do 7 listopada bieżącego roku, przesłać formularz zgłoszeniowy na adres e-mail Urzędu Miasta – wyjaśnia Marta Liberkowska z Wydziału Promocji i Informacji UM w Gorzowie Wlkp. – Wszystko po to, byśmy mogli oszacować wielkość zainteresowania akcją i przygotować odpowiednią liczbę sadzonek.

Akcję tę Miasto Gorzów Wlkp., zorganizowało wspólnie z Nadleśnictwem Kłodawa, spółką Inneko i Polem Golfowym „Zawarcie”.

11 listopada o godz. 11.30!

Zgodnie z powyższymi zapewnieniami władz, nabór zgłoszeń zakończył się 7 listopada br. Ostatecznie wpłynęło 105 wniosków. Finałowe sadzenie drzew zaplanowano natomiast na 11 listopada 2022 r., na godzinę 11.30, na Polu Golfowym Zawarcie Gorzowie Wlkp.

– Każdy uczestnik tego działania, poza sadzonką drzewa, otrzyma drewnianą tabliczkę z imieniem dziecka, którą będzie mógł zawiesić na drzewku. Rodzice otrzymają też certyfikat poświadczający udział w tym wydarzeniu – mówi Marta Liberkowska z Wydziału Promocji i Informacji UM w Gorzowie Wlkp.

Teren na potrzeby akcji przygotowali pracownicy pola golfowego, a niezbędne narzędzia w postaci szpadli i łopat będą do dyspozycji rodziców na miejscu. Choć, jak mówią organizatorzy, można zabrać ze sobą własne.

Dodatkowo, partner eventu Piekarnia „Bagietka”, przygotuje dla rodziców maślane ciasteczka z lukrem w kolorze różowym lub niebieskim (dla chłopców lub dziewczynek).

Wrocław, Poznań, Szczecin, Elbląg i Katowice

Dodajmy, że organizując akcję #RośnijMY razem. Gorzów Wlkp. dołączył do innych polskich miast, w których rodzice mają możliwość symbolicznie uczcić narodziny swoich pociech. Podobne akcje od kilku lat, we współpracy z Lasami Państwowymi, realizowane są m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Elblągu i Katowicach.

Biało-czerwone Błonia w Krakowie

Innym ciekawym miejscem, w którym nawiązuje się do patriotycznej symboliki, są krakowskie Błonia.

Ta swoista miejscowa tradycja sięga roku 2018, kiedy to dla uczczenia okrągłej rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości, na łące kształtem przypominającej zarys granic współczesnej Polski, nasadzono białe chabry i czerwone maki. W ten oto proekologiczny sposób, Kraków uczcił jubileusz 100-lecia niepodległości Polski. Co ciekawe, patriotyczną kolorystykę można było podziwiać, zarówno podczas spaceru, jak i z lotu ptaka. Tego rodzaju fotografie w Internecie zrobiły prawdziwą furorę.

Patriotyczna i wielobarwna Legnica 

Tymczasem Legnica (woj. dolnośląskie), znana jest z tego, że regularnie,  na każdą porę roku, zmienia swoją miejską dekorację roślinną. W mieście tym, także przy ważnych okazjach, nawiązuje się do patriotycznej symboliki.

Było tak np. w 2018 roku, gdy z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, na wybranych miejskich terenach w Legnicy nasadzono rośliny kwitnące w biało-czerwonych barwach.
Pierwsza aranżacja nawiązująca do barw flagi państwowej powstała na placu Powstańców Wielkopolskich. Do jej wykonania wykorzystano wtedy begonię stale kwitnącą (begonia semperflornes) w kolorze białym i czerwonym.

Nasadzenia różnobarwnych kwiatów ozdobnych pojawiły się także na dywanach kwiatowych w zabytkowym legnickim Parku Miejskim oraz na placu Słowiańskim. Miasto udekorowano też amplami zainstalowanymi na słupach oświetleniowych. Pojawiły się tam także wieże  kwiatowe oraz donice z drzewami i krzewami umiejscowione na rondach, skwerach i zieleńcach. Łącznie posadzono wtedy aż 36.600 roślin.

Były wśród nich kwiaty z gatunków: pelargonia, begonia, zielistka, koleus, plektrantus, aksamitka, heliotrop, smagliczka, stokrotka afrykańska, szałwia, kosmos, paciorecznik ogrodowy.

Kwietne uczczenie mimo pandemii

Ciekawym przykładem społecznej – obywatelskiej – aktywności była akcja zorganizowana przez warszawskie Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi, którego aktywiści z powodzeniem (dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości), potrafili wykorzystać sytuację kryzysową, jaką był wynikający z obostrzeń COVID-19, interwencyjny skup chryzantem ogłoszony przez rząd pod koniec października 2020 roku.

W tych okolicznościach społecznicy z warszawskiej Pragi nieodpłatnie pozyskali 300 chryzantem. Zachęcali też mieszkańców Warszawy i sami dokonywali zakupu kolejnych doniczkowych kwiatów, które ostatecznie użyto do wypełnienia pustych donic stojących wzdłuż stołecznej ulicy 11 Listopada. Okazją do tego było oczywiście Narodowe Święto Niepodległości.

Jak podkreślali aktywiści Stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi, zaopiekowanie się donicami znajdującymi się wzdłuż całej ulicy 11 listopada, było ukoronowaniem wcześniejszych akcji Stowarzyszenia pod nazwami: #ZaadoptujDonice oraz #KupChryzantemę! – pozyskanie kwiatów od przedsiębiorcy w potrzebie.

Biało-czerwono także w Gdańsku

W powyższym kontekście, przywołujemy również przykład patriotycznej, biało-czerwonej  łąki kwietnej, która powstała przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. I chociaż obiekt ten zakresem swej działalności oraz upamiętnienia nawiązuje raczej do wydarzeń związanych z upadkiem II Rzeczypospolitej w 1939 roku, to jednak warto zapoznać się z realizowanym tam ciekawym przedsięwzięciem.

Na przymuzealnej rabacie, w momencie wysiania kwietnej łąki, dominowały czerwone maki i białe rumiany. Dodajmy też, że widok ten z czasem się zmieniał. Było tak dlatego, że w sumie użyto w tym miejscu ponad 30 gatunków nasion różnych kwiatów.

Warto o tym wspomnieć także dlatego, że prawdopodobnie była to jedyna taka łąka w Polsce. Do jej stworzenia użyto specjalnie dobranych nasion roślin kwitnących w kolorach białym i czerwonym. Twórcą zastosowanej tam specjalnej mieszanki nasion był Karol Podyma (właściciel marki Łąki Kwietne, członek Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu SAK). Łąka kwietna została zamówiona przez Muzeum II Wojny Światowej. W początkowej fazie kwitły tam przede wszystkim maki i rumianki. Natomiast po miesiącu na rabacie pojawiły się inne rośliny.

– Bardzo nas cieszy, że eksperyment z łąką się udał. To założenie, które zachwyca przechodniów i gości muzeum, ale łąka nie jest tylko dla ludzi, bo przyciąga ona mnóstwo owadów i jest doskonałym pożytkiem dla zapylaczy – komentowała wygląd łąki Ewelina Latoszewska, muzealna specjalistka od zieleni. Rabatę doposażono też w tzw. hoteliki dla owadów.

Łąka powstała na powierzchni 500 m2 wcześniej utrzymywanego tam trawnika. Łąkę odpowiednio zabezpieczono też i oznaczono specjalnymi tablicami edukacyjnymi.

Zakładaniu łąki towarzyszyły warsztaty “Projektowania i zakładania łąk kwietnych”
Dodajmy, że przy jej tworzeniu zastosowano gatunki roślin wieloletnich, ale też gatunki jednoroczne właśnie w kolorystyce biało-czerwonej, czyli wspomniane: mak polny i rumian polny, ale też i inne bardziej egotyczne gatunki.

Dodajmy, że biało-czerwona kompozycja kwiatów w tym przypadku odnosiła się do Bitwy pod Monte Cassino (maki polne).

Sprawa warta popularyzacji 

Przywałowane powyżej przykłady inicjatyw to dobry punkt wyjścia do rozważań nad ewentualnym nowym trendem w sposobach upamiętniania, nie tylko 11 listopada, ale też innych ważnych narodowych świąt, a także lokalnych rocznic.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024