Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracują system monitoringu dla oczyszczalni ścieków

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracują system monitoringu dla oczyszczalni ścieków
jwo/PAP
20.06.2018, o godz. 9:19
czas czytania: około 2 minut
1

Politechnika Łódzka i Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi podpisały we wtorek umowę o współpracy. Jej efektem ma być opracowanie przez naukowców systemu monitoringu oraz wczesnego ostrzegania dla oczyszczalni ścieków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Projekt o wartości blisko 3 mln zł realizowany zostanie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa PŁ Ewa Chojnacka, system, który opracują naukowcy z Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych PŁ oraz specjaliści z Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi będzie wykorzystywał dane pochodzące z istniejącego już opomiarowania przelewów burzowych i deszczomierzy. W ramach projektu powstaną jednak cztery nowe stanowiska pomiarowe z sondami on-line mierzącymi stężenia wybranych wskaźników zanieczyszczeń ścieków w sieci kanalizacyjnej.

– Dzięki temu sygnał ostrzegawczy pojawi się dużo wcześniej i pozwoli zoptymalizować pracę operatorów w oczyszczalni – zaznaczyła dr inż. Chojnacka.

System ma prognozować na bieżąco ilość ścieków i skład zanieczyszczeń na wlocie do oczyszczalni. Dzięki temu możliwe będzie ostrzeganie przed zjawiskami (m.in. nagłym dopływem substancji toksycznych), które mogą mieć negatywny wpływ na proces oczyszczania ścieków.

– Do oczyszczalni trafi też z odpowiednim wyprzedzeniem sygnał o przeciążeniu, które może nastąpić w czasie opadów atmosferycznych, szczególnie w przypadku kanalizacji, w której ścieki i wody opadowe płyną wspólnym kanałem – dodała rzeczniczka.

Jak podkreślili inicjatorzy współpracy, innowacyjny system pozwoli na optymalne sterowanie procesami oczyszczania. Umożliwi też m.in. archiwizację i raportowanie danych, które będą mogły być wykorzystane do dalszych analiz związanych z modernizacją lub rozbudową obiektu. Ma mieć także istotny wpływ na ochronę środowiska i optymalizację wydatków na ten cel.

Opracowana technologia będzie mogła być wykorzystywana również przez przedsiębiorstwa komunalne odpowiedzialne za zbieranie, transport i oczyszczanie ścieków miejskich.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


wdasd

Komentarz #12408 dodany 2018-06-20 09:33:36

ścieki komunalne i opadowe nie mogą płynąć jednym kanałem jak tak jest to znaczy że jest to nielegalne albo jakaś patologia...

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024