Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Nawet 40 mln euro dla Polski w 2017 r. z unijnego programu LIFE

Nawet 40 mln euro dla Polski w 2017 r. z unijnego programu LIFE
jwo
26.04.2017, o godz. 9:52
czas czytania: około 2 minut
0

Nawet do 40 mln euro może wynosić kwota przyznana polskim projektom z programu LIFE w 2017 roku - informuje Ministerstwo Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Pomoc w uzyskaniu dofinansowania i przygotowaniu projektów można uzyskać przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całościowy budżet programu LIFE na lata 2014-2020 wynosi 3,46 mld euro.

– To ostatni rok, kiedy polskie projekty mają wydzieloną pulę finansowania i łatwiejszy dostęp do środków z programu LIFE. Do dyspozycji jest łącznie 40 mln euro – mówi Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Na projekty polskich wnioskodawców dotyczące środowiska lub klimatu Komisja Europejska będzie czekała od 28 kwietnia do września tego roku.

W tegorocznym naborze do programu LIFE największe szanse na dofinansowanie mają międzynarodowe, innowacyjne przedsięwzięcia oraz projekty przyrodnicze, w których Polska, już tradycyjnie, odnosi sukcesy w Europie. Budżet programu na lata 2014-2020 jest wyższy niż kiedykolwiek – wynosi 3,46 mld euro.

– Rok 2017 jest ostatnim, w którym nasz kraj ma zagwarantowaną alokację krajową dla podprogramu środowisko w wysokości ok. 40 mln euro. To oznacza, że polscy wnioskodawcy mają zwiększone szanse na pieniądze w obecnym naborze pod warunkiem przygotowania dobrej jakości wniosków. Pomóc w tym może NFOŚiGW – wyjaśnia Kazimierz Kujda, prezes zarządu NFOŚiGW.

W sumie, w formie dotacji, można sfinansować nawet do 95 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięć (60 proc. z KE i 35 proc. z NFOŚiGW), którym Bruksela otworzy drogę do realizacji.

Beneficjentem programu LIFE może być każdy zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej – zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne, komercyjne i niekomercyjne. Jest to więc szansa np. dla samorządów, które przy unijnym wsparciu mogą rozwiązać swoje problemy dotyczące m.in. dostosowywania się do zmian klimatu. To także zielone światło dla inicjatyw państwowych jednostek budżetowych, ośrodków badawczych i naukowych, organizacji pozarządowych i polskiego biznesu. Zgłaszane przedsięwzięcia mogą być realizowane w partnerstwie z innymi podmiotami krajowymi lub międzynarodowymi.

Oba podprogramy LIFE obejmują po trzy obszary, w których można starać się o wsparcie. Począwszy od 28 kwietnia, obowiązujące terminy dla podprogramu na rzecz środowiska to: do 14 września w zakresie działań dotyczących przyrody i różnorodności biologicznej oraz zarządzania i informacji, a do 12 września w zakresie ochrony środowiska i efektywnego gospodarowania zasobami. Z kolei w podprogramie na rzecz klimatu trzeba zdążyć z wnioskami we wszystkich obszarach do 7 września.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024