Negatywne skutki suszy w Pruszkowie

Negatywne skutki suszy w Pruszkowie
R.G.
22.10.2024, o godz. 13:15
czas czytania: około 2 minut
0

Wiele wskazuje na to, że Polska staje się krajem wodnych kontrastów. Południe kraju długo jeszcze zmagać się będzie ze skutkami niedawnej, katastrofalnej powodzi. Tymczasem są regiony w których przedłużające się okresy bez opadów deszczu powodują szkodliwe zmiany. Jest tak np. Pruszkowie (woj. mazowieckie), gdzie brak opadów deszczu sprawia, że konieczne jest pilne uzupełnienie wodą stawów w Parku Potulickich. Działania te potrwają około tygodnia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Po interwencji wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Pruszkowa, w piątek ubiegłego tygodnia, rozpoczęto prace przy doprowadzalniku wody do stawów w miejscowym Parku Potulickich. Za ich przeprowadzenie odpowiedzialna była firma wykonująca remont jazu na zlecenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.

W ramach tych działań, na dnie przepływającej w pobliżu rzeki Utraty, umieszczono tzw. szandory drewniane, czyli deski dzięki którym możliwe jest spiętrzenie wody.

W ten sposób woda z rzeki Utraty, zasila również kanał doprowadzający wodę do stawów parkowych. Wyrównanie poziomu wody w stawach może potrwać około tygodnia.

Brak opadów deszczu

Niestety to działania doraźne, bo problem rozwiązałyby opady deszczu. Ten jednak nie jest zapowiadany w prognozach, a dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują dla tego obszaru wyjątkowo suchą jesień.

Warto wspomnieć, że Park Potulickich, to park miejski położony w śródmiejskiej części Pruszkowa. Zajmuje obszar 23,25 ha, w tym zbiorniki wodne o powierzchni 8,5 ha. Park wpisany jest do rejestru zabytków. Założenie parkowe powstało na zlecenie hrabiego Antoniego Potulickiego w II połowie XIX wieku jako otoczenie klasycystycznego pałacyku Potulickich.

Naturalne uksztaltowanie i woda

Zgodnie z panującymi wówczas tendencjami kompozycja uwzględniała istniejące ukształtowanie terenu oraz naturalny układ wodny złożony ze starorzecza rzeki Utraty i czterech stawów o łącznej powierzchni 8,5 ha.

W ich rejonie rosną olsze, wiązy, a także jesiony, brzozy i lipy, a przy dawnym korycie rzecznym zespół podmokłych zbiorowisk szuwarowo-turzycowych. Na największym stawie znajduje się wyspa.

Parkowe zbiorniki wodne są połączone ze sobą i z rzeką Utratą siecią kanałów. Miejscowe warunki przyrodnicze sprawiły, że park stał się obszarem naturalnego siedliska i miejsc lęgowych licznej fauny, a szczególnie ptaków.

W południowo-zachodniej części parku znajduje się natomiast, wpisany do rejestru zabytków, zespół pałacowy złożony z powstałego ok. 1860 Pałacyku Potulickich, oficyny dworskiej i wozowni oraz lodowni.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024