NFOŚiGW dofinansuje instalacje produkujące pellet

NFOŚiGW dofinansuje instalacje produkujące pellet
jwo/PAP
14.12.2020, o godz. 8:34
czas czytania: około 2 minut
0

Samorządy i spółki komunalne mogą starać się o dofinansowanie na budowę instalacji do produkcji paliwa z biomasy rolnej i leśnej w postaci pelletu; do wykorzystania jest 13 mln zł z Funduszy EOG - informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W piątek NFOŚiGW zorganizował webinarium skierowane do jednostek samorządów terytorialnych, ich związków oraz spółek komunalnych zainteresowanych naborem do programu „Budowa instalacji do produkcji paliwa z biomasy rolnej i leśnej w postaci pelletu” w ramach środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Trwa nabór wniosków do programu. Jego budżet opiewa na 13 mln zł.

Jak podaje Fundusz w komunikacie, nabór dotyczy projektów realizowanych w ramach obszaru programowego „Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne”. Dzięki wykorzystaniu lokalnej biomasy rolniczej i leśnej do produkcji pelletu i zastąpieniu nim paliwa węglowego dofinansowane projekty mają poprawiać bezpieczeństwo energetyczne i zmniejszać ubóstwo energetyczne w gminach. Celem jest też ograniczenie emisji CO2 przy jednoczesnym osiągnięciu jak najwyższego wskaźnika efektywności energetycznej i efektywności kosztowej.

Podczas spotkania potencjalni beneficjenci programu zapoznali się ze szczegółami naboru. Omówiono zagadnienia dotyczące m.in. możliwości ograniczenia niskiej emisji oraz ubóstwa energetycznego poprzez wykorzystanie lokalnej biomasy, rodzajów biomasy z podziałem na biomasę leśną i biomasę agro, norm jakości biopaliw oraz korzyści wynikających ze stosowania biomasy i pelletu.

W spotkaniu uczestniczyli eksperci, przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także branży pelletu.

NFOŚiGW podaje, że według definicji UE biomasa oznacza podatne na rozkład biologiczne frakcje produktów, odpady i pozostałości przemysłu rolnego (łącznie z substancjami roślinnymi i zwierzęcymi), leśnictwa i związanych z nim gałęzi gospodarki. Biomasa jest łatwa do pozyskania i powszechnie dostępna. Jest też odpadem, który ma wtórne zastosowanie, przez co przyczynia się do rozwoju systemu gospodarki o obiegu zamkniętym – podkreśla Fundusz.

Wykorzystanie biomasy jest stosowane we wszystkich sektorach energetycznych w Polsce. W sektorze elektroenergetyki ok. 60 proc. energii produkowanej ze źródeł odnawialnych stanowi energia wyprodukowana z biomasy. W sektorze ciepłownictwa i chłodu ok. 95 proc. energii produkowanej ze źródeł odnawialnych stanowi energia cieplna z biomasy. Z kolei w sektorze transportu ok. 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych pochodzi z biomasy. Są to biopaliwa I generacji, w tym bioetanol i biodiesel. Za biomasę uznawany jest także pellet, czyli jeden z rodzajów paliwa służącego do ogrzewania budynków – wskazuje Fundusz.

NFOŚiGW przypomina, że oferuje dofinansowanie m.in. na projekty mające na celu produkcję energii odnawialnej z biomasy, polegające na uruchomieniu produkcji pelletu. Źródło wsparcia tego rodzaju inicjatyw stanowią m.in. Fundusze Norweskie i Fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli bezzwrotna forma finansowej pomocy przyznawana państwom członkowskim UE przez takie kraje jak: Islandia, Norwegia oraz Lichtenstein.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024